شنبه 3 اسفند 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608054
  • 16 شهریور 1398
  • 14:20
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
نخستین نشست کارگروه تخصصی بانوان کرمانی برگزار شد

نخستین نشست کارگروه تخصصی بانوان کرمانی برگزار شد

نخستین نشست اعضای کارگروه تخصصی بانوان کرمانی در شورای اسلامی شهر کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، در این نشست که رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا، شهردار کرمان، مدیر امور بانوان شهرداری و جمعی از مدیران و مسئولان زن نهادهای مختلف دولتی حضور داشتند، محمد فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به اهمیت حضور بانوان در عرصه‌های مدیریتی کشور گفت: شورای پنجم و شهردار منتخب آن به لحاظ اهمیتی که برای جایگاه مدیریتی بانوان قائل شدند، پرداختن به شایستگی‌ها و توانمندی‌های بانوان و فراهم کردن بستر ظهور آن‌ها را در دستور کار قرار دادند.

وی با اشاره به عضویت یکی از بانوان خوش‌سابقۀ استان در شورای شهر و انتصاب یکی دیگر از بانوان فعال شهرداری در امور بانوان این نهاد افزود: براساس سیاست دولت، شایسته و بایسته است بخشی از مدیریت دستگاه‌های اجرایی را به زنان بسپاریم.

فرشاد تشکیل کارگروه تخصصی بانوان متشکل از بانوان مسئول در نهادهای دولتی را آغازی برای هماهنگی و هم‌افزایی دانست و اظهار امیدواری کرد در این جمع تخصصی، تصمیماتی گرفته شود که خدماتی از منظر فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی به بانوان ارائه شود.

به گفته وی دستگاه‌های دولتی متناسب با وظایف خود اعتبار و امکانات ندارند و باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند.

وی نقش خیریه‌ها را یادآور شد و افزود: کارگروه تخصصی بانوان شورا می‌تواند با جلب مشارکت نهادهای دولتی و خصوصی، مسئولیت اجتماعی آن‌ها را احیا یا هدایت کند.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان استفاده از ظرفیت شورا و شهرداری برای ارایۀ راه‌کار و برنامه‌ها در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی شهر کرمان را خواستار شد و اظهار داشت: شورای پنجم و شهردار در کنار کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای شهر و بانوان همراه آن خواهد بود.

سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان نیز در این نشست با بیان این‌که شهروندان، سرمایه اجتماعی هر جامعه‌ای هستند، گفت: توجه به این سرمایه، رشد و تعالی جامعه را رقم می‌زند.

وی با اشاره به نقش مدیریتی و تربیتی زنان به‌عنوان نیمی از جامعه افزود: باید در حوزه فضای فیزیکی و اجتماعی شهرها توجه ویژه‌ای به حضور زنان کرده و هم‌چنین ساختارهای اداری مناسب با آن‌ها را ایجاد کنیم.

وی انتصاب یکی از بانوان شهرداری به‌عنوان مدیر امور بانوان را در راستای نهادینه کردن ساختار اداری ذکر و تأکید کرد: با توجه به نقش مادرانۀ زنان، طرح شهر دوست‌دار کودک هم شکل گرفت تا مادران و کودکان در کنار هم مورد توجه قرار گیرند.

عالم‌زاده همکاری کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان و مدیریت امور بانوان و خانواده شهرداری را در ایجاد فضا و فرصت برای بانوان کرمانی ضروری دانست و اظهار امیدواری کرد با همراهمی و همکاری دستگاه‌های دولتی شاهد حضور و فعالیت بیشتر زنان کرمانی در جامعه و نقش پررنگ آن‌ها در عرصه‌های مختلف اجتماعی باشیم.

وی تهیۀ برنامه‌ای ویژه و سریع ازسوی کارگروه با مشارکت دستگاه‌های دولتی و خصوصی و با حمایت جدی استانداری را ضروری دانست و افزود: شهرداری بیش از رسالت تدوین‌شده در این حوزه ورود می‌کند.

زهرا لری، رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای اسلامی شهر کرمان هم در این نشست با اشاره به اهداف مورد نظر در تشکیل این کارگروه گفت: تشکیل بانک اطلاعاتی بانوان شهر، جلب مشارکت بانوان نخبه و فرهیخته، تقویت نهاد خانواده و کاهش آسیب‌های اجتماعی، جلب همکاری نهادهای دولتی و غیردولتی در خصوص بانوان، ارتقای مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی بانوان و ایجاد فضاهای فرهنگی و تفریحی خانوادگی، از اهداف اولیه تشکیل این کارگروه در کمیسیون فرهنگی شوراست.

وی ضمن تقدیر از درایت رییس شورا و حمایت شهردار کرمان از حوزۀ بانوان افزود: توجه ویژۀ شورای پنجم و شهردار به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و توجه همه‌جانبه به ظرفیت و مشکلات زنان، بهترین فرصت و شرایط برای ارتقای وضعیت زنان کرمانی در جامعۀ شهری و رفع مسائل و مشکلات آن‌هاست.

وی کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا را هماهنگ‌کنندۀ فعالیت‌های نهادهای مختلف شهر کرمان دانست و تأکید کرد: شناسایی، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی نیازمند فعالیت و حمایت همۀ دستگاه‌ها و احیا و اجرای سندهای مطالعاتی موجود است.

لری با اشاره به فعالیت جدی شهرداری در زمینۀ بانوان گفت: این‌که شورای شهر و شهرداری چه فعالیت‌هایی در زمینۀ کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند، باید بررسی و کارشناسی شود.

وی با بیان این‌که نیازمند کار عملیاتی، اجرایی و تأثیرگذار هستیم، گفت: جلب همکاری نهادهای مختلف، ارتقای کیفیت جایگاه اجتماعی زنان و ای