جمعه 2 فروردین 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 950517
  • 5 مرداد 1395
  • 10:22
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
نگاهی به فعالیت‌های حوزه‌ی خدمات شهری شهرداری

گفت‌و‌گوی مدیران واحدهای معاونت خدمات شهری با کرمان‌شهر؛

نگاهی به فعالیت‌های حوزه‌ی خدمات شهری شهرداری

فعالیت‌های واحدهای مختلف حوزه‌ی خدمات شهری شهرداری کرمان تشریح شد.

به گزارش کرمان‌شهر آن‌لاین، مدیران واحدهای مختلف حوزه‌ی خدمات شهری در نشست خبری، به بیان فعالیت‌های مختلف این حوزه پرداختند.

 

• معاون خدمات شهری شهردار کرمان
محمدرضا محمدرضاخانی، معاون خدمات شهری شهردار کرمان، با اشاره به گستردگی فعالیت‌های حوزه‌ی خدمات شهری شهرداری، از برگزاری مانور بزرگ سازمان آتش‌نشانی به‌عنوان یکی از فعالیت‌های این سازمان یاد کرد.
وی به حادثه‌ی آتش‌سوزی اخیر جنگل قائم هم اشاره کرد و از ارایه‌ی آموزش‌های لازم به نیروهای سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری توسط سازمان آتش‌نشانی برای جلوگیری از حوادث احتمالی خبر داد.
معاون خدمات شهری شهردار افزود: در حوزه‌ی سازمان میادین میوه و تره‌بار نیز محل‌هایی برای عرضه‌ی محصولاتِ خانم‌های بهبودیافته از اعتیاد، آماده‌ شده است.
محمدرضاخانی واگذاری جمع‌آوری زباله به بخش خصوصی و هم‌چنین راه‌اندازی کارخانه‌ی تولید پاکت‌زباله‌ی شهرداری را از دیگر اقدامات واحدهای مختلف این معاونت برشمرد.
در ادامه، مدیران سازمان‌ها و واحدهای مختلف شهرداری به بیان اقدامات انجام شده توسط واحدهای مربوط پرداختند.

 

• واحد به‌سازی و زیباسازی
رضا مهرابی، سرپرست واحد به‌سازی و زیباسازی شهرداری، از ایجاد دالان و سایه‌بانی از چتر در ورودی پارک مادر خبر داد و گفت: این کار در شهرهای بزرگ از جمله تهران تجربه شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.
وی درباره‌ی این دالان چتر گفت: وزش باد موجب بازی کردن چترها می‌شود و احساس آزادی و سبکی به انسان می‌دهد.
مهرابی هم‌چنین بیان کرد: دو بیلبورد 108 متری نیز در دو نقطه از شهر از جمله روبه‌روی ایستگاه راه‌آهن و چهارراه زندان نصب و به مبلمان شهری اضافه خواهد شد.
وی به کم‌بود آب اشاره کرد و با تأکید بر فرهنگ‌سازی در زمینه‌ی صرفه‌جویی در مصرف آب گفت: به همین منظور روبه‌روی پارک مادر نقاشی بزرگی با ابعاد پنج متر در پنج متر با موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب کشیده خواهد شد.
واحد خدمات و تأسیسات
جواد نظری، مدیر واحد خدمات و تأسیسات شهرداری کرمان نیز از راه‌اندازی کارخانه‌ی تولید پاکت‌زباله‌ی شهرداری خبر داد و گفت: این مهم برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و در راستای اقتصاد مقاومتی انجام شد.
وی از ساخت و نصب پل عابر پیاده خیابان بهمنیار با هم‌کاری معاونت فنی عمرانی شهرداری خبر داد و گفت: هم‌چنین اصلاح نورپردازی پل‌های غدیر و ایثار و میدان‌های بسیج و خواجو در هفته‌های گذشته از دیگر اقدمات این واحد بوده است.

 

• سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی
علی عسکری سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نیز به برگزاری مانور بزرگ آتش‌نشانی در روز شنبه دوم مردادماه در بولوار جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این مانور، علاوه بر آموزش کارکنان سازمان آتش‌نشانی و افزایش توان نیروهای عملیاتی، آشنایی شهروندان با فعالیت‌های این سازمان بود.
وی افزود: این مانور با حضور 60 نفر از نیروهای سازمان آتش‌نشانی و خودروهای عملیاتی آتش‌نشانی و بالابر این سازمان برگزار شد.
عسکری به آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل قائم اشاره کرد و گفت: متاسفانه به‌دلیل بی‌احتیاطی مردم در تفرج‌گاه جنگل قائم، در پنج روز گذشته شش آتش‌سوزی در جنگل قائم رخ داده است.
سرپرست سازمان آتش‌نشانی با تأکید بر رعایت مسایل ایمنی توسط مردم در مناطق تفریحی مثل جنگل قائم بیان کرد: هم‌چنین برای جلوگیری از حوادث احتمالی در جنگل قائم و سایر پارک‌ها، در نشستی که با حضور دکتر محمدرضاخانی معاون خدمات شهری شهردار کرمان در محل سازمان پارک‌ها برگزار شد، مقرر شد کارکنان سازمان پارک‌ها و فضای سبز آموزش‌های لازم را فرا بگیرند.
عسکری افزود: هم‌چنین برای تجهیز نیروهای سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری نیاز به تجهیزاتی از جمله کپسول آتش‌نشانی بود که این تجهیزات توسط سازمان پارک‌ها تأمین شده است.
وی ارایه‌ی آموزش‌های لازم به شهروندان را از دیگر اقدمات این سازمان برشمرد و درباره‌ی راه‌اندازی ایستگاه‌های جدید آتش‌نشانی در شهر کرمان گفت: ایستگاه شماره 9 سازمان آتش‌نشانی از حدود یک ماه گذشته در محل بولوار میوه و تره‌بار قدیم شروع به کار کرده است.
سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی افزود: ایستگاه شماره پنج آتش‌نشانی در جنگل قائم نیز در حال به‌سازی است و تا یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد؛ ضمن این‌که ساخت دهمین ایستگاه آتش‌نشانی کرمان در الغدیر اکنون 95 درصد پیش‌رفت دارد و در مردادماه به بهره‌برداری می‌رسد.

 

• سازمان میادین میوه و تره‌بار
محمدحسین مؤمنی سرپرست سازمان میادین میوه و تره‌بار هم از تکمیل و راه‌اندازی بازارچه‌ی خیابان ابوذر کوچه‌ی 36 خبر داد و گفت: در این بازارچه هر شب، شب‌بازار هم بر پا می‌شود.
وی افزود: با هماهنگی معاونت خدمات شهری و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، برای زنان بهبود‌یافته از اعتیاد در محل جنگل قائم پنج‌شنبه‌بازار و جمعه‌بازار برگزار می‌شود.
مؤمنی از انعقاد دو قرارداد با سرمایه‌گذار بخش خصوصی خبر داد و گفت: طی تفاهم با سرمایه‌گذار بخش خصوصی مقرر شد در فضای پارک‌های شهر، بازارچه‌های محلی راه‌اندازی شود.
وی افزود: هم‌چنین قرار است در شش نقطه از شهر کرمان شش بازارچه‌ی محلی ساخته شود.
سرپرست سازمان میادین میوه و تره‌بار خاطرنشان کرد: ساخت این بازارچه‌ها اکنون در مرحله‌ی عقد قرارداد است و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند.

 

• واحد اجراییات
محمدرضا نارویی مدیر واحد اجراییات شهرداری نیز با بیان این‌که وظیفه‌ی اجراییات شهرداری، رفع سد معبر، جمع‌آوری متکدیان و معتادان و مبارزه با حاشیه‌نشینی است، گفت: یکی از مشکلات اساسی شهر کرمان، حاشیه‌نشینی بود که خوش‌بختانه با راه‌اندازی یگان حفاظت شهرداری، اقدامات خوبی در رابطه با مقابله با حاشیه‌نشینی انجام گرفته است.
وی افزود: اخیراً نیز در منطقه چهار در عباس‌آباد و محمودآباد از حاشیه‌نشینی جلوگیری شد.
نارویی با بیان این که در زمینه‌ی جمع‌آوری سد معبر تعامل خوبی با اتاق اصناف داریم، گفت: هم‌چنین مغازه‌دارهایی که به اخطارهای واحد اجراییات در رابطه با جمع‌آوری سد معبر توجه نمی‌کنند، با هم‌کاری اداره اماکن پلمپ می‌شوند.
وی به جمع‌آوری متکدیان از سطح شهر هم اشاره کرد و گفت: با هماهنگی دستگاه قضایی، متکدیان معتاد به کمپ‌های ماده 16 و گرم‌خانه تحویل داده می‌شوند.
نارویی افزود: هم‌چنین سازمان‌های مربوط از جمله اداره اتباع بیگانه و کمیته امداد نیز در رابطه با مقابله با تکدی‌گری هم‌کاری مطلوبی با شهرداری دارند.
مدیر واحد اجراییات شهرداری هم‌چنین از بازدید گروه حمایتی مردم‌نهاد از گرم‌خانه خبر داد و گفت: مقرر شد این گروه در زمینه‌ی مسایل تفریحی افرادی که به این گرم‌خانه مراجعه می‌کنند، اقداماتی را انجام دهد.

 

• یگان حفاظت
سروان ناصر اعظم‌پور فرمانده یگان حفاظت شهرداری کرمان هم با بیان این‌که این یگان از 16 دی‌ماه 94 کار خود را آغاز کرده است، گفت: حاشیه‌نشینی یکی از معضلات اساسی شهر کرمان محسوب می‌شد که خوش‌بختانه با حمایت مسئولان مربوط اقدمات خوبی در این رابطه انجام گرفته است.
وی با بیان این‌که 11 میلیون حاشیه‌نشین در سطح کشور وجود دارد، گفت: در شهر کرمان نیز جمعیت قابل ملاحظه‌ای حاشیه‌نشین در مناطقی از جمله شرف‌آباد، شیشه‌گر، الله‌آباد و اراضی سیدی زندگی می‌کنند.
سروان اعظم‌‌پور با بیان این‌که اولین اقدام برای مقابله با حاشیه‌نشینی، ارایه‌ی گزارشی در این رابطه به دادستان محترم کرمان بود، گفت: خوش‌بختانه با هم‌کاری دادستانی، بازپرسی شعبه‌ی 11 دادگستری کرمان به ریاست آقای کریمی، مسئول رسیدگی به پرونده‌های مربوط به حاشیه‌نشینی، جرایم اتفاق افتاده در این مناطق و تصرفات عدوانی شد.
وی افزود: قاضی کریمی، هر ماه در یکی از مناطق شهری پرونده‌های مربوط به حاشیه‌نشینی را رسیدگی می‌کنند که نقش زیادی در متوقف کردن حاشیه‌نشینی داشته است.
سروان اعظم‌پور ضمن تشکر از محمدرضاخانی معاون شهردار، برای هم‌کاری در مقابله با حاشیه‌نشینی گفت: خوش‌بختانه حاشیه‌نشینی در کرمان متوقف شده است.
وی رفع تصرف و توقف ساخت‌و‌ساز در اراضی دولتی در منطقه یک را 176 مورد، در منطقه دو 132 مورد، در منطقه سه 116 مورد و در منطقه چهار را 130 مورد دانست و گفت: تاکنون، نزدیک به 20 هکتار از اراضی دولتی بازگردانده شده است.
فرمانده یگان حفاظت شهرداری کرمان با بیان این‌که وظیفه داریم با متصرفانی که سازمان‌یافته فعالیت می‌کنند، به‌طور جدی برخورد کنیم، تصریح کرد: در 22 تیرماه آقای سلیمانی، معاون دادستان کرمان، دستور برخورد با تصرفات چاه‌های کشاورزی محور موازی با هفت‌باغ از جمله محمود‌آباد، عباس‌آباد، تلمبه‌ی مهاجری و چاه صاحب‌الزمان را صادر کرد که با این اقدام هفت هکتار از اراضی تصرف‌شده، از دست متصرفان خارج شد.
سروان اعظم‌پور به قطع درختان طاق‌زارهای اطراف کرمان و تصرف این اراضی هم اشاره کرد و گفت: با اقدامات انجام گرفته اجازه ندادیم قطع این درختان و تصرف اراضی این محدوده ادامه پیدا کند.
وی افزود: در شهرک صنعتی در منطقه تورطناب نیز رفع تصرف شد و اکنون ساخت‌و‌سازها در این منطقه به صفر رسیده است.
سروان اعظم‌پور ادامه داد: در شهرک گل‌ها هم ساخت‌و‌سازها به صفر رسیده است.
فرمانده یگان حفاظت شهرداری کرمان هم‌چنین از سرهنگ روان‌بخش فرمانده انتظامی شهرستان کرمان، سرهنگ کشاورزی جانشین فرمانده انتظامی شهرستان کرمان و سرهنگ رحیم‌پور معاون عملیات فرمانده انتظامی شهرستان کرمان که با اختصاص نیروی لازم این یگان را در مقابله با حاشیه‌نشینی و زمین‌خواری کمک کرده‌اند، تشکر کرد.

 

• سازمان مدیریت پسماند شهرداری
اسماعیل جهانشاهی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان هم با بیان این‌که در راستای اقتصاد مقاومتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری در دستور کار این سازمان قرار گرفته است، گفت: تلاش شد پروژه‌های سال قبل تکمیل و پروژه‌های جدید نیز آغاز شود.
وی افزود: در حوزه‌ی فرهنگ‌سازی در راستای کاهش هزینه‌ها، گشت پسماند راه‌اندازی شد که عملکرد خوبی داشته است.
جهانشاهی ادامه داد: نصب بیلبورد و اطلاع‌رسانی در سطح شهر با موضوع‌های کاهش تولید زباله، رعایت ساعت جمع‌آوری زباله، رعایت اصول شهروندی و رعایت قانون مدیریت پسماند از دیگر اقدامات بود؛ ضمن این‌که این موارد را به هم پیوند دادیم و به افرادی که در این زمینه تخلفی انجام دهند، ابتدا اخطار می‌دهیم و سپس در صورت تکرار تخلف، متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری کرمان از تفاهم‌نامه با صداوسیمای مرکز کرمان در سال گذشته برای پخش کلیپ‌های آموزشی با موضوع پسماند خبر داد و گفت: متأسفانه به‌دلیل مشکلاتی که کلیپ‌ها داشتند، در سال گذشته پخش آن‌ها از سیمای مرکز کرمان میسر نشد که خوش‌بختانه اشکالات این کلیپ‌ها برطرف شده و به‌زودی پخش خواهند شد.
وی به تکمیل پروژه و اجرای فاز دوم طرح زنده‌گیری و عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب نیز اشاره و از سازمان‌های مردم‌نهادی که در این رابطه با مدیریت پسماند شهرداری هم‌کاری می‌کنند، تشکر کرد.
جهانشاهی تکمیل پروژه‌ی تفکیک زباله در مقصد و استفاده از کارخانه‌ی پالایش زباله برای جداسازی زباله‌های اقتصادی قابل فروش، سامان‌دهی خاک‌و‌نخاله‌های ساختمانی و تفکیک زباله از مبدأ را از دیگر اقدامات سازمان مدیریت پسماند دانست و گفت: هم‌چنین تعداد زیادی کارگاه‌های تفکیک و بازیافت زباله که در شهر کرمان فعال بودند و هیچ اطلاعات دقیقی از آن‌ها وجود نداشت، شناسایی و سامان‌دهی شده‌اند.
وی افزود: هم‌چنین در راستای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ، کانکس‌هایی در سطح شهر نصب شده که در این کانکس‌ها، محلی برای پسماندهای ویژه‌ی خانگی شامل لامپ‌ها، سرنگ و مواردی از این دست که بسیار خطرناک هستند، در نظر گرفته شده است.
تکمیل پروژه‌ی تولید ورمی‌کمپوست نیز از دیگر اقدماتی بود که مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری به آن اشاره کرد.
جهانشاهی از واگذاری جمع‌آوری زباله به بخش خصوصی هم خبر داد و گفت: همیشه اختلافات بین تنظیف و جمع‌آوری زباله، موجب هزینه‌های اضافی برای شهرداری می‌شد که برای کاهش این هزینه‌های اضافی، جمع‌آوری زباله و تنظیف به پیمان‌کار بخش خصوصی واگذار شد.
وی به تفاهم اولیه برای تولید انرژیِ برق از زباله با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی هم اشاره کرد و گفت: کلیات این تفاهم‌نامه که به‌صورت BOT خواهد بود، به تصویب شورای اسلامی شهر کرمان رسیده است.
جهانشاهی از تهیه‌ی نرم‌افزار سیماپ (سامانه‌ی یک‌پارچه‌ی مدیریت پسماند) نیز خبر داد و گفت: این نرم‌افزار که تا پایان سال آماده می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد، در کاهش هزینه‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

 

• سازمان پارک‌ها و فضای سبز
ایمان سیف‌الهی، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری نیز گفت: پیرو تأکید شهردار محترم و پی‌گیری‌های دکتر محمدرضاخانی، معاون خدمات شهری شهردار، نگه‌داری فضاهای سبز شهر به بخش خصوصی واگذار شد.
وی با بیان این‌که هدف از این اقدام صرفه‌جویی و بالارفتن کیفیت کار بوده است، گفت: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری، نظارت عالیه را بر عهده دارد.
سیف‌الهی افزود: تاکنون، حدود 60 درصد از فضای سبز شهر کرمان به بخش خصوصی واگذار شده است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری هم‌چنین از واگذاری بخش‌های هزینه‌بر این سازمان به بخش خصوصی خبر داد و گفت: مجموعه‌ی حیات وحش نیز به بخش خصوصی واگذار شده است.
سیف‌‌الهی افزود: هزینه‌ی 400 میلیون تومانی مجموعه‌ی حیات وحش، اکنون به درآمد 12 میلیون تومانی تبدیل شده است؛ ضمن این‌که پس از واگذاری به بخش خصوصی، نسبت به رونق‌بخشیدن به این مجموعه و افزایش حیوانات و پرنده‌های جدید اقدام شده است.
وی ادامه داد: آکواریوم پارک مطهری نیز به بخش خصوصی واگذار شده و به درآمدزایی رسیده است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری با اشاره به بحران کم‌آبی و گرمی هوا در کرمان گفت: برای مقابله با این چالش، استفاده از روش‌های آبیاری نوین و تغییر الگوی کاشت و استفاده از گیاهان سازگار با کم‌آبی، در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.
سیف‌الهی افزود: در طراحی جدید، کاشت چمن که گیاهی با نیاز آبی بالاست، حذف شده و به جای آن از نازهای عقربی و گل‌دار که نیاز آبی آن یک‌هشتم چمن است، برای پوشش گیاهی استفاده می‌کنیم.
وی گسترش شبکه‌ی آب خام در خیابان‌های اصلی شهر و آب‌رسانی درختان جوی‌های خیابان‌ها از طریق لوله را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد.
اجرای طرح محله‌ی سبز، مدرسه‌ی سبز و ارگان سبز برای افزایش مشارکت مردم هم از دیگر برنامه‌های سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان است که سیف‌الهی به آن‌ها اشاره کرد و گفت: اجرای طرح‌های همیار سبز و شهروند سبز، از دیگر طرح‌هاست که طی آن بچه‌های مهدهای کودک و هم‌چنین شهروندان، آموزش‌های رایگان پرورش گل‌و‌گیاه و هم‌چنین آموزش‌های شهروندی را فرا می‌گیرند؛ ضمن این‌که شهروندان پس از فرا گرفتن این آموزش‌ها، می‌توانند داخل خانه و آپارتمان خود گلدان‌‌های گل تولید کنند.
وی افزود: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری، گلدان‌های گل تولیدشده توسط شهروندان را با قیمت مناسب خریداری می‌کند.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری از تعامل با دیگر واحدهای شهرداری خبر داد و گفت: طبق توافق با سازمان میادین میوه و تره‌بار، مقرر شده در محل جنگل قائم، هر هفته پنج‌شنبه‌بازار و جمعه‌بازار برپا شود.
سیف‌الهی افزود: با سازمان مدیریت پسماند نیز در زمینه‌ی تولید ورمی‌کمپوست هم‌کاری داریم و سازمان پارک‌ها و فضای سبز، کود ورمی‌کمپوست تولیدشده توسط سازمان مدیریت پسماند را خریداری می‌کند.
وی به توافق با سازمان آتش‌نشانی در خصوص آموزش نیروهای فضای سبز هم اشاره کرد و گفت: سازمان پارک‌ها و فضای سبز، حدود 700 نیرو دارد که این تعداد نیرو در سطح شهر پراکنده هستند و در صورت فراگرفتن آموزش‌های لازم، می‌توانند در مواقع بحران و حادثه به‌عنوان امدادرسان پیشتاز به مصدومان کمک کنند.
سیف‌الهی افزود: در حال مذاکره با هلال‌احمر هستیم تا نیروهای سازمان پارک‌ها، آموزش‌های هشت ساعته و 32 ساعته‌ی هلال‌احمر را نیز فرا بگیرند.
وی ادامه داد: هم‌چنین آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای کشاورزی به‌صورت روزانه برای بخش خصوصی، پیمان‌کاران و ناظران در حال برگزاری است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری درباره‌ی وضعیت درختان نارون سطح شهر از جمله درختان بولوار جمهوری‌اسلامی گفت: پس از این‌که عمر درختان نارون به پایان می‌رسد، دچار بیماری به نام «مرگ نارون» می‌شوند؛ از سوی دیگر درخت نارون، چوب خوش‌خوراکی برای سوسک‌های چوب‌خوار دارد؛ بنابراین، وقتی عمر درخت نارون به آخر می‌رسد، این درختان ضعیف می‌شوند و سوسک چوب‌خوار شریان‌های غذایی درخت را نابود می‌کند.
سیف‌الهی افزود: شاخه‌های تنومند این درختان، از داخل پوک می‌شوند؛ بنابراین، امکان شکستن آن‌ها وجود دارد و ممکن است خسارت‌های جانی و مالی ایجاد کنند؛ به همین دلیل مجبوریم این درختان را بریده و بسوزانیم تا از انتقال سوسک چوب‌خوار به سایر درختان نیز جلوگیری شود.
وی ادامه داد: البته جایگزین درختان نارون و حتی بین این درختان، توت کاکوزا کاشته می‌شود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بیان کرد: به‌دلیل شکل فرم و تاج توت کاکوزا، این نوع درخت برای بولوار جمهوری‌اسلامی انتخاب شده است.
سیف‌الهی هم‌چنین با بیان این‌که در چهار سال گذشته سرانه‌ی فضای سبز در شهر کرمان از 11 مترمربع به 18 مترمربع رسیده است، گفت: با توجه به موقعیت آب‌و‌هوایی کرمان، 18 مترمربع سرانه‌ی ایده‌عالی برای شهر کرمان است.

 

• دفتر همیاری و مشارکت‌های مردمی
محمد ایلاقی مدیر عملکرد دفتر همیاری و مشارکت‌های مردمی نیز به تشریح فعالیت‌های این واحد پرداخت و گفت: به‌روزرسانی معتمدان محلی توسط شهرداران محله و امضای حکم تعدادی از شهرداران محله توسط شهردار کرمان، از جمله اقدامات دفتر همیاری و مشارکت‌های مردمی در اولین گام بود.
وی هماهنگی با شهرداران محله‌ها برای پرداخت عوارض شهرداری توسط شهروندان و معرفی محله‌ی نمونه در پایان سال را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: هم‌چنین با شهرداران محله‌ها جلسات دوره‌ای برگزار و به درخواست‌های کتبی آن‌ها با موضوع فرهنگی، عمرانی و خدمات شهری رسیدگی می‌شود.
ایلاقی برگزاری مسابقات پروازی کنترلی با هماهنگی و هم‌کاری باشگاه ورزشی شهرداری و شرکت حدود 130 نفر در این رقابت سالم را از دیگر اقدامات دانست و گفت: هم‌چنین با هماهنگیِ معاونت فرهنگی اجتماعی و باشگاه ورزشی شهرداری، پیاده‌روی خانوادگی در محله‌های شهر برگزار می‌شود.
وی افزود: با درخواست مکرر شهرداران محله‌ها، از تیرماه تا مهرماه، جشن‌های شبانگاهی در پارک‌های محله‌های شهر برگزار می‌شود.
جذب شهردار محله‌ی افتخاری جدید برای محله‌های شهر نیز از دیگر فعالیت‌های دفتر همیاری و مشارکت‌های مردمی است که ایلاقی به آن اشاره کرد.
وی گفت: هم‌چنین برای برگزاری مسابقات مختلف ورزشی، تیم‌های فوتبال، فوتسال و والیبال محله‌ها به باشگاه‌ ورزشی شهرداری معرفی شده‌اند.
ایلاقی افزود: اعزام شهرداران محله به مشهد و اقامت در مهمان‌سرای شهرداری از مهرماه سال‌جاری، از دیگر اقدامات دفتر همیاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری است.

 

• شهربازی کرمان
محسن ملکی مدیرعامل شهربازی کرمان نیز به تشریح فعالیت‌های شهربازی پرداخت و با بیان این‌که با توجه به بازدید کارشناسان اداره‌ی استاندارد از مجموعه‌ی شهربازی، خوش‌بختانه استاندارد دستگاه‌ها در وضعیت مطلوبی قرار دارد، گفت: «ایمنی، زیبایی و هیجان» شعار ما در شهربازی است؛ یعنی اگر این سه اصل در شهرداری وجود داشته باشد، وضعیت مطلوبی خواهیم داشت که ایمنی در اولویت قرار دارد.
وی افزود: سعی کرده‌ایم دقت را در این زمینه بیش‌ازپیش افزایش دهیم و در همین راستا تمام دستگاه‌ها هر صبح توسط گروه‌های فنی و برق تست می‌شوند.
ملکی ادامه داد: زیبایی شهربازی هم، یکی از مواردی است که در اولویت قرار گرفت و از آن جمله رنگ‌آمیزی و زیباسازی تمام فضاهای شهربازی بود؛ ضمن این که تلاش کردیم از رنگ‌های شاد استفاده کنیم.
مدیرعامل شهربازی کرمان با بیان این‌که زیباسازی و نورپرداری، دو موضوع مهم در شهربازی است، گفت: سعی کردیم قسمت‌هایی از شهربازی که نور کم‌تری دارد، نورپردازی شود.
ملکی افزود: توسعه‌ی فضای سبز با هم‌کاری سازمان پارک‌ها و فضای سبز هم، از موارد دیگری است که در دستور کار قرار دارد که علاوه بر کاشت گل‌وگیاه، قرار است با کاشت درخت بین شهربازی و منازل اطراف، دیوار صوتی ایجاد شود.
وی از وجود 25 دستگاه مختلف در شهربازی خبر داد و گفت: برای هیجان بیش‌تر، باید وسایل جدید اضافه شود که در این رابطه باید بخش خصوصی ورود کند.
ملکی افزود: شهربازی کرمان با 81 هزار مترمربع وسعت، یکی از بزرگ‌ترین شهربازی‌های روباز در کشور به‌شمار می‌رود که ظرفیت بسیار خوبی است؛ ضمن این‌که شهربازی کرمان آمادگی دارد 12 هزار مترمربع فضا در ضلع جنوبی مجموعه ‌را در اختیار سرمایه‌گذاران محترم قرار دهد و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این فرصت و ظرفیت استفاده کرده و یک سرمایه‌گذاری مطمئن در یکی از نقاط ویژه‌ی شهر انجام دهند.

وی ادامه داد: بخش خصوصی می‌تواند برای ساخت مجموعه‌ی پارک آبی ورود کند؛ چراکه چنین مجموعه‌ای در کرمان وجود ندارد و 12 هزار مترمربع، فضای مناسبی برای اجرای این طرح است.
ملکی ادامه داد: سایت بازی‌های کودکان و مجموعه بازی‌های ورزشی هم، از دیگر مواردی است که بخش خصوصی می‌تواند برای راه‌اندازی آن ورود کند.
مدیرعامل شهربازی کرمان درباره‌ی تبلیغات منفی که در رابطه با موقعیت مکانی شهربازی وجود دارد، گفت: امروز دیگر نمی‌توانیم بگوییم شهربازی کرمان در مکان مناسبی قرار ندارد؛ چراکه شهربازی کرمان، در ابتدای بولوار 22 بهمن و در جوار دانشگاه شهید باهنر قرار گرفته و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.
ملکی در رابطه با برقراری امنیت در شهربازی نیز گفت: شهربازی، یک مجموعه‌ی حفاظت شده است، نیروهای انتظامی در مجموعه‌ی شهربازی مستقر هستند و هم‌کاری بسیار خوبی با مجموعه‌ی شهرداری و با هم‌کاری با نیروهای انتظامات شهربازی، امنیت مجموعه را برقرار کرده‌اند و به هیچ‌وجه مشکل ناامنی در شهربازی وجود ندارد.
وی ادامه داد: اگر کوچک‌ترین موردی هم پیش بیاید، هم‌کاران ما در انتظامات با هم‌کاری نیروی انتظامی، با افراد خاطی برخورد می‌کنند؛ بنابراین، مردم می‌توانند با خیال راحت به شهربازی کرمان بیایند، بچه‌های‌‌شان از وسایل بازی استفاده کنند و شبی خوش را برای خود و خانواده‌شان رقم بزنند.

محمدرضا احمدی

15.624