جمعه 20 تیر 1399
  • جامعه
  • شماره خبر: 9607967
  • 14 مرداد 1398
  • 11:52
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
نگرانی‌ درباره خروج کویر لوت از فهرست ثبت جهانی یونسکو وجود ندارد

استاندار کرمان:

نگرانی‌ درباره خروج کویر لوت از فهرست ثبت جهانی یونسکو وجود ندارد

بعد از ثبت جهانی کویر لوت، توجه گردشگران بین‌المللی به این منطقه بیشتر جلب شد، با این حال محمدرضا مجیدی، سفیر و نماینده سابق ایران در یونسکو به تازگی هشدار داده که خبرهای بدی گاه از لوت به گوش می‌رسد که ممکن است به دریافت کارت زرد از یونسکو منجر شود.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین،  به نقل از ایسنا،در سال ۹۶ پس از حوادث پی‌درپی که برای گردشگران رخ داد؛‌ از مرگ تعدادی گردشگر در تله‌های انفجاری گرفته تا گم شدن برخی دیگر در عمق لوت، خلیل همایی‌راد، مدیرکل سابق امنیتی و انتظامی استانداری کرمان از محدود شدن ورود گردشگران به کویر لوت از حوزه استان کرمان خبر داد و تاکید کرد که این کویر بر اساس مصوبات امنیتی و ملاحظات ایمنی به سه بخش سبز (ورود آزاد)، نارنجی (نیازمند مجوز و با هماهنگی) و قرمز (ممنوعه) تقسیم شده و هرگونه ورود بدون مجوز به مناطق نارنجی و قرمز می‌تواند مخاطرات جدی برای امنیت گردشگران به دنبال داشته باشد.

او درباره مخاطرات این کویر که جان گردشگران را تهدید می‌کند،‌ گفته بود: مفقود شدن، گرفتار شدن در طوفان‌های کویری و یا مناطق نامناسب و صعب‌العبور ازجمله مخاطرات سفر به مناطق حساس لوت است، ضمن این‌که کویر لوت در رصد اطلاعاتی نیروهای نظامی و امنیتی قرار داشته و ناهماهنگی برای ورود به  مناطق کویری (جز محدوده سبز) می تواند موجب بروز مشکل برای کسانی شود که مقررات ورود به کویر را نادیده گرفته‌اند.

از سوی دیگر محدود کردن گردشگران به «زون سبز» لوت، تخریب در این بخش را بیشتر کرده و به نگرانی‌ها برای خروج این اثر طبیعی از فهرست آثار جهانی یونسکو نیز افزوده است. 

دکتر محمدجواد فدایی اما این نگرانی‌ها را به واسطه طرح‌های ایمن‌سازی که برای کویر لوت درنظر گرفته‌اند، بی‌مورد می‌داند و درباره‌ ارتقاء امنیت در کویری که شمار گردشگران آن درحال افزایش است، می‌گوید: درباره کویر لوت دو مشکل داریم؛ نخست وسعت کویر است. کویر شهداد چهار برابر کشور لبنان وسعت دارد. مشکل بعدی این است که متاسفانه این کویر مسیر عبور قاچاقچیان مواد مخدر است. بنابراین ضرورت دارد پیش از انجام هر اقدامی به این مشکلات توجه کنیم و سپس از این کویر به عنوان جاذبه گردشگری استفاده کنیم.

وی اضافه می‌کند: مشکلاتی که در کویر لوت داریم در جلسات متعدد شورای تامین استان مطرح شده، مخصوصا در جلسه اخیر که با حضور سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برگزار و درباره اجرای طرح‌هایی توافق‌هایی شد؛ از جمله ایجاد حصار اپتیکی (لیزری) در کویر و استقرار دو پهباد شناسایی و عملیاتی.

فدایی می‌گوید: اگر امنیت کویر لوت را با توجه به دو مشکلی که ذکر شد برقرار کنیم،برای حضور گردشگران در این منطقه مشکلی نخواهد بود و نگرانی‌ها درباره خروج از فهرست ثبت جهانی یونسکو از بین می‌رود، چون با این برنامه‌هایی که تنظیم کرده‌ایم امنیت کویر لوت به حد مطلوب و ایده‌ال می‌رسد. البته منظور این نیست که کویر لوت در حال حاضر امنیت ندارد،‌بلکه ممکن است امنیت کنونی به میزان مطلوب نباشد.  

15.6292