شنبه 3 اسفند 1398
  • ورزش
  • شماره خبر: 9607923
  • 20 تیر 1398
  • 11:59
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
هاکی کوتاه‌ترین مسیر برای ورود به تیم ملی است

رئیس هیئت هاکی استان:

هاکی کوتاه‌ترین مسیر برای ورود به تیم ملی است

هاکی از قدیمی‌ترین انواع بازی‌های توپ و چوب است که ازدیرباز در جای جای دنیا به شکل‌های گوناگون انجام می‌شده است. هاکی روی چمن ابتدا در انگلستان رایج بوده و از سال ۱۹۰۱ به بعد نیز در امریکا رواج یافته است ، اما اصل هاکی روی یخ از کانادا است و به گمان بسیار، دانشجویان دانشگاه «میگل کانادا» آن را به صورت امروز درآوردند. در ایران نیز اولین اردوی تیم ملی هاکی در شهریور سال ۱۳۲۰ برگزار شد و در همان سال ایران به عضویت فدراسیون جهانی درآمد و در سال ۱۳۵۰ در قالب تشکیل فدراسیون رسمیت یافت.

اما به تازگی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از ابداع‌کنندگان ورزش‌ هاکی معرفی و مدعی شده است که این ورزش پیشینه ایرانی دارد. مسئولان فدراسیون هاکی برای معرفی ایران به عنوان مبدع این رشته ورزشی با ارائه مستندات لازم به سران جهانی هاکی، توانسته‌اند آن‌ها را مجاب کنند که این ایرانی‌ها بوده‌اند از دو، سه هزار سال پیش، دست به چوب بوده‌ و هاکی بازی می‌کرده‌اند. البته این ورزش در زمان ایران باستان نه با اسم هاکی بلکه به اسم «چنتی» نام‌گذاری شده و شهرت داشته است.
 مسولان فدراسیون هاکی مدعی هستند که  مستندات و مدارک معتبری در این زمینه در دست دارند.  نکته درخورتوجه در مورد ایرانی‌بودن ورزشی که تا به حال کمترکسی از آن خبر داشته، جایگاه ضعیف هاکی چمنی ایران در رقابت‌های جهانی و آسیایی است. این رشته جذاب ورزشی در  سه نوع  سالنی، چمنی و هاکی روی یخ  برگزار می شود ولی به تازگی نیز  هاکی زیر آب ( ملقب به اوکتاپوش) به این جمع پیوسته است در هاکی زیر آب دو تیم مختلف در ابعاد یک استخر و زیر آب به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.
از آنجا که تا کنون  در کشور به این ورزش توجه جدی نشده است، متاسفانه برای جوانان ناشناخته مانده و جایگاهی در استان‌ها ندارد. استان کرمان نیز به نوبه خود با این مشکل مواجه است و حدود شش ماه است که پس از برگزاری انتخابات مجمع هیئت هاکی استان «جواد ایرانمنش» به عنوان رئیس این هیئت انتخاب شده است و با این تغییر مدیریت امید می‌رود که شاهد تغییر و تحول و جنب و جوشی در این هیئت باشیم.
برای اطلاع از وضعیت این هیئت به سراغ «جواد ایرانمنش» رئیس هیئت هاکی استان رفتیم که حاصل این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد.

 

 در ابتدا ضمن معرفی خودتان بفرمایید وضعیت کنونی هیئت هاکی استان چگونه است؟
جواد ایرانمنش هستم و مدت شش ماه است که ریاست این عیئت را عهده دار شده‌ام.
هیئت هاکی استان در ادوار گذشته  نیمه فعال بوده و اکنون نیز همچنان نیمه فعال است. 
چرا که هاکی به وسایل وتجهیزات مخصوصی احتیاج دارد و برای شروع کار و فعالیت به چوب توپ نیاز داریم و از آنجا که تجهیزات این ورزش وارداتی هستند، به دلیل تحریم‌ها تجهیزات را در اختیار نداریم و حتی فدراسیون نیز در تهیه این تجهیزات با مشکل مواجه است.
طی مدت شش ماه گذشته دو کلاس آموزشی برگزار کردیم چرا که این دوره‌ها برای به روز بودن اطلاعات مربیان لازم و ضروری است. یک دوره برای بالابردن سطح آگاهی و  اطلاعاتی مربیان وهمچنین یک دوره آموزشی برای معرفی این ورزش به مردم برگزار کردیم و با پیگیری‌های انجام شده در چند ماه گذشته توانستیم اتفاقات خوبی را برای این هیئت رقم بزنیم که نتایج آن در آینده مشخص خواهد شد. 

 

  وضعیت این ورزش در استان از نظر زیرساخت‌ها چگونه است؟
با نامه نگاری‌هایی که توسط ریاست محترم فدراسیون و مدیرکل هماهنگی مدیران کل کشور مبنی بر در اختیار گذاشتن زمین چمن توسط ادارات کل استان‌ها برای توسعه و اشاعه این ورزش صورت گرفت، مقرر شد ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها  زمین چمنی را در اختیار هیئت‌های هاکی قرار دهند .
در حال حاضر حدود دو یا سه استان به صورت ویژه در این رشته فعالیت می‌کنند و بقیه غیر فعال یا نیمه فعال هستند .
رویکرد جدید فدراسیون با ریاست  دکتر قدیمی توسعه و اشاعه هر چه بیشتر این ورزش است. دکتر قدیمی اواخر سال گذشته با اکثریت آراء، کرسی ریاست فدراسیون هاکی را در اختیار گرفت. قبل از ایشان مرحوم شفیعی ریاست فدراسیون را بر عهده داشت که ایشان هم به شكل ویژه‌ای برای ارتقاع وتوسعه زحمت کشیدند، ا