پنج شنبه 28 تیر 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9605422
  • 15 مهر 1396
  • 12:18
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
هر 56 ثانیه  یک نفر وارد زندان‌های کشور می‌شود

رئیس کل دادگستری کرمان:

هر 56 ثانیه یک نفر وارد زندان‌های کشور می‌شود

موحد گفت: امروز 8 میلیون زندانی در دنیا داریم واین درحالی است طبق آمار ها هر 56ثانیه یک نفر وارد زندان‌های کشور می‌شوند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، یدالله موحد در جلسه‌ی بررسی مجازات‌های جایگزین حبس(آیین نامه 79قانون مجازات اسلامی) گفت: جرم همواره امنیت، آرامش، آسایش و نظم جامعه بشری را تهدید کرده و می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: زندان از قرن 18 به عنوان جایگزین مجازات بدنی مشخص شد و زندان در جامعه‌ی ما رواج پیدا کرد.

موحد تصریح کرد: بعد از آن نگاه مردم، مدیران و قضات هم زندان‌محور شد و همه به مجازات زندان متوسل شدند و انبوهی از آدم‌ها به زندان روانه شدند و امروز 8 میلیون زندانی در دنیا داریم واین درحالی است طبق آمار ها هر 56ثانیه یک نفر وارد زندان می‌شوند.

وی از ناکارآمدی زندان در اصلاح افراد گفت و متذکر شد: زندان به مدرسه‌ی آموزش جرم تبدیل شده به طوری که فردی با جرم سبک به زندان وارد شده و با مجرمان حرفه‌ای آشنا می‌شود و جرایم جدید را فرا می‌گیرد و به عنوان مجرم حرفه‌ای وارد جامعه می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان این‌که جمعیت قابل توجهی بازگشت مجدد به زندان داریم، اضافه کرد: دولت هزینه‌های هنگفتی را برای نگه‌داری زندانیان پرداخت می‌کند و خانواده‌ی زندانیان هم دچار آسیب‌های فراوانی می‌شوند و مشکلات زندانی نیز روز‌به‌روز بیش‌تر می‌شود.

موحد یادآور شد: امروز تئوری جدیدی با عنوان جایگزین‌های مجازات حبس برای مجرمانی بوجود آمده است که خطرناک نیستند و ضرر و زیان به جامعه وارد کرده‌اند و هدف دستگاه قضائی این است که این زیان جبران شود.

وی افزود: خدمات عمومی رایگان یا خدمات عام‌المنفعه در قانون جدید دادرسی پیش‌بینی شده است و نگاه و نگرش جامعه باید به جایگزین‌های مجازات حبس تغییر کند.

رئیس شورای قضایی استان کرمان بیان کرد: بعضی از مجازات‌های جایگزین حبس مانند حکم حفاظت از محیط زیست برای شکارچیان غیرمجاز و یا رسیدگی به کهنسالان برای فرد اهانت کننده به یک پیرمرد وسایر احکام از این قبیل  مورد استقبال مردم قرار گرفته است و این در حالی‌ست که این نوع مجازات‌ها نیازمند نظارت و همکاری سازمان‌های مرتبط است و دولت باید با دستگاه قضایی همکاری کند.

موحد گفت: دستگاه قضایی استان کرمان درصدد است در سطح وسیعی احکام مجازات‌های جایگزین حبس را اجرا کند که نیازمند همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط هستیم و این احکام برای افراد بدون سابقه‌ای به مرحله اجرا درمی‌آید که جرم سنگینی را انجام نداده‌اند.

0