پنج شنبه 3 بهمن 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608053
  • 16 شهریور 1398
  • 13:11
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
هشدار درخصوص شیوع بیماری تب کریمه کنگو در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

هشدار درخصوص شیوع بیماری تب کریمه کنگو در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: رعایت نکات بهداشتی در هنگام ذبح دام بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، حسین رشیدی در جمع خبرنگاران بر لزوم آگاهی شهروندان از خطر بیماری‌های مشترک دام و انسان به‌ویژه تب کریمه کنگو، بروسلوز و کیست هیداتید تأکید کرده و گفت: افراد در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی در هنگام ذبح، ممکن است به بیماری خطرناک تب کریمه کنگو مبتلا شوند؛ به همین دلیل قصابان و سلاخان در هنگام ذبح دام، از وسایل ایمنی مانند دستکش، عینک، چکمه و روپوش استفاده کنند.

وی شهروندان توصیه کرد برای ممانعت از احتمال ابتلای شهروندان به تب کریمه کنگو، ‌اگر مجبور به کشتار دام در منازل شدند، گوشت دام تازه کشتارشده در خانه را حداقل به مدت 24 ساعت در یخچال نگهداری و سپس مصرف کنند.

رشیدی هم‌چنین گفت: بازرسان بهداشتی این اداره‌کل نیز در مساجد، هيأت‌ها و تكايای مذهبی و میادین اصلی شهر، بر ذبح دام نظارت می‌كنند.

وی با بیان این‌که خدمات رایگان تأیید سلامت دام‌ها، در 16 کشتارگاه دام صنعتی و سنتی استان انجام می‌گیرد، گفت: پذیرش دام‌ قربانی و ذبح آن‌ها از ساعت 7 تا 13 در محل کشتارگاه‌های استان که بازرسان بهداشت گوشت و ناظر شرعی مستقر است، انجام می‌گیرد.

رشیدی از حضور 67 اکیپ ثابت و سیار نظارتی بهداشتی در این ایام در استان خبر داد و گفت: 28 نفر دکتر دام‌پزشک، 55 نفر بازرسان بهداشتی به‌همراه 13 نفر از ناظران شرعی برای کنترل و نظارت بهداشتی، در دو شیفت کاری فعالیت می‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از حضور کشیک ثابت در شبکه‌های دام‌پزشکی استان به‌منظور پاسخ‌گویی تلفنی و نیز هماهنگ‌کننده بین شهروندان و اکیپ‌های مستقر در نقاط مختلف شهر خبر داد و بیان کرد: رؤسای 16 شبکه دام‌پزشکی استان نیز بر حُسن اجرای تشدید نظارت بهداشتی و شرعی بر دام‌های کشتاری نظارت مستمر دارند.

رشیدی بیان کرد: اخذ مجوز گواهی حمل دام‌پزشکی برای حمل‌ونقل دام از یک شهرستان به شهرستان دیگر و در داخل هر شهرستان الزامی است؛ بنابراین، حمل‌ونقل دام برای شرکت در مراسم این ایام ازجمله تعزیه، با اخذ مجوز بهداشتی-قرنطینه‌ای دام‌پزشکی امکان‌پذیر است.

15.6421