یک شنبه 19 مرداد 1399
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9607721
  • 12 اردیبهشت 1398
  • 10:50
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
هوای بهاری فرهنگ در کرمان

هوای بهاری فرهنگ در کرمان

سال 98 برای اهالی‌ و‌ دوستداران فر‌هنگ و هنر استان کرمان بسیار دلپذیر و شورانگیز آغاز‌شد و در واقع با اجرای برنامه‌های متنوع هوای فرهنگ این استان بهاری شده‌است..

 به گزارش کرمان‌شهر آن‌لاین‌،استان کرمان با سابقه تمدنی،‌تاریخی و همچنین وجود دانشمندان و شخصیت های فرهیخته فرهنگی و هنرمند،‌همواره محل پدید‌آوری و اجرای َآیین‌ها و برنامه‌های مختلفی در حوزه فرهنگ است.
در ایام بهار 98، با همکاری مسئولان و مشارکت بخش خصوصی و اصحاب فرهنگ و هنر برنامه های مختلفی در کرمان اجرا شد و یا در حال اجراست که شور و نشاط فصل رویش را دوچندان کرده است.
*جشنواره گنج سی ساله
به مناسبت سی امین سال تأسیس نهاد فرهنگی کرمان‌شناسی،‌به عنوان نخستین مرکز استان‌شناسی کشور از روز دوم اردیبهشت طی مراسمی با حضور جمعی از مفاخر کرمانی در دانشگاه تهران آغاز‌شد و نمایشگاه عکس و توانمندیهای گردشگری با عنوان "کرمان را باید دید "با همکاری سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان و شهرداری کرمان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار‌شد.
جشنواره گنج سی ساله در روز هفتم اردیبهشت با آیین ویژه‌ای در دانشگاه باهنر کرمان ادامه پیدا کرد و اساتید مطرح استان و کشور در خصوص ارزش های فرهنگی،‌تاریخی و اجتماعی و نیز غنای طبیعی استان کرمان سخنرانی کردند.
در این آیین ضمن معرفی ویژگی های استان کرمان در قالب نمایشگاه های صنایع، تولیدات کشاورزی و فعالیت های تولیدی و نمایشگاه عکس فعالیت های سی ساله مرکز کرمانشناسی و جاذبه های گردشگری کرمان معرفی شد.
از هشتم تا چهاردهم اردیبهشت ماه نیز شهرستان های استان کرمان در قالب جشن گنج سی ساله در تالار بسطامی پارک مادر کرمان،‌به معرفی ویژگی های شهرستان و بزرگداشت شخصیت های فرهنگی و هنری خود می‌پردازند و از سردیس برخی مفاخر استان کرمان پرده برداری می‌شود .
نشست های تخصصی رونق تولید،‌برنامه‌ریزی و آینده پژوهی شهرستان ها نیز در همین ایام در محل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان برگزار می‌‌شود.
*کرنش به حافظ در کرمان
پنجم اردیبهشت ماه جاری موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان میزبان گونتر اوکر هنرمند معاصر آلمانی و تیم همراهش بمنظور نمایشگاه کرنش به حافظ بود.
80 اثر از هنرمند آلمانی در این نمایشگاه به عرصه نمایش گذاشته‌شد که تعداد هفت اثر از این تعداد برای نخستین بار در ایران به نمایش درمی‌آید و مابقی مربوط به مجموعه «کرنش به حافظ» است. 
نشست های تخصصی و نشست های نقد با دانشجویان و اساتید دانشکده هنر دانشگاه باهنر و آزاد کرمان نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در حاشیه این نمایشگاه برگزار می‌شود و نمایشگاه کرنش به حافظ تا سوم ادامه دارد.
گونتر اوکر متولد 1930 در آلمان است که سال 1960 با تشکیل گروه صفر جنبش هنر معاصر رارقم می‌زند و موجب شکل گرفتن خاص هنر معاصر اروپا می‌‌شود. 
نخستین نمایشگاه گونتر اوکر در ایران در جوار مرقد حافظ با عنوان کرنش به حافظ برگزار می‌شود و بعد از آن نمایشگاه تصمیم می‌گیرد تور ملی آثار را در ایران داشته باشد و تاکنون شهرهای شیراز، کرمان، تهران، کیش و مشهد برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته‌‌شده است. 
*طنین نوای ارکستر ملی ایران در کرمان
روزهای هفتم و هشتم اردیبهشت حوزه موسیقی استان کرمان رخدادی کم‌نظیر را تجربه کرد و در‌میان استقبال کم‌نظیر دیار کریمان و علاقمندان ارکستر ملی ایران در بازار گنجعلیخان کرمان به اجرای برنامه پرداخت.
60 نوازنده به رهبری فریدون شهبازیان و همراهی سالار‌عقیلی جمعه شب با اجرای قطعات وطن،‌ساغر،‌چه بگویم،‌سپید و سیاه،‌سرو زیر‌آب، خوشه چین از اساتید و آهنگسازان زنده یاد همایون خرم و روح الله خالقی،‌بابک زرین،‌افشین یدالهی،‌فرید سعادتمند،‌محمدرضا‌یار و نسیم شاملو گرمی بخش شب های بهاری سرد کرمان شدند.
ارکستر ملی در کرمان توسط انجمن موسیقی استان با هماهنگی بنیاد فرهنگی هنری رودکی میهمان مردم هنردوست دیار کریمان بودند و شبهای به یادماندنی و گوش نوازی خلق کردند.
در کنار این رویدادهای فرهنگی و هنری کنسرت همای و گروه مستان در 11 اردیبهشت، تئاتر آهسته با گل سرخ و نشست شب های اردیبهشت و غیره نیز از جمله برنامه هایی است که رونق و گرمی ویژه ای به حوزه فرهنگ و هنر کرمان داده است‌،‌امید می رود تا پایان سال ادامه یابد.

0