سه شنبه 3 مهر 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9605439
  • 18 مهر 1396
  • 09:40
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
واقعه‌ی آتش‌سوزی مسجد جامع  نماد ایستادگی مردم کرمان است

ريیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان:

واقعه‌ی آتش‌سوزی مسجد جامع نماد ایستادگی مردم کرمان است

ريیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان گفت: ایستادگی و مقاومت مردم استان کرمان در مقابل رژیم ستم‌شاهی پهلوی در واقعه‌ی به آتش کشیدن مسجد جامع به‌دست عوامل شاه تبلور یافت.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مهدی صدفی در نشست خبری ستاد بزرگ‌داشت 24 مهر افزود: گرامی‌داشت 24 مهرماه سال‌روز به آتش کشیدن مسجد جامع کرمان به‌دست عوامل شاه به نوعی تجلیل و تکریم از شهدای این واقعه و ارج نهادن به مجاهدت‌ها و ایثارگری‌های مردم شریف این استان است.

وی یاد و خاطره‌ی شهیدان محمد باقدرت‌جوپاری و غلامرضا یزدان‌شناس را گرامی‌داشت و افزود: آتش زدن کتاب‌ها و قرآن‌های مسجد و ضرب و شتم مردم با هدف سرکوب کردن مبارزات ملت ایران و ایجاد رعب و وحشت در دل مردم از جمله اقدامات رژیم پهلوی در 24 مهر1357 در کرمان بود.
ريیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان با اشاره به این‌که در 24 مهر حرمت مسجد شکسته شد و عده‌ای شهید و مجروح شدند خاطرنشان کرد: بر خلاف تصور رژیم پهلوی، این حادثه موجب شد غیرت دینی و انقلابی مردم افزایش یابد و روند انقلاب در کرمان و در کشور رشد یابد.

وی به تحصن اقشار مختلف مردم کرمان بعد از واقعه‌ي24 مهر اشاره کرد و گفت: این حرکت‌های مردمی به‌دلیل اقدامات ناجوانمردانه پهلوی افزایش یافت و امام (ره) در چهارم آبان پیامی صادر کردند که از یک سو بیانگر ماهیت رژیم پهلوی بود و از سوی دیگر مردم استان‌های کشور از جمله کرمان را به ایستادگی و مقاومت و مبارزه‌ي هر چه بیش‌تر دعوت می‌کرد.

ريیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان، هدف از تشکیل ستاد بزرگ‌داشت 24 مهر را ثبت این واقعه در تاریخ به‌عنوان نماد مبارزات مردم کرمان عنوان و تصریح کرد: واقعه‌ي دلخراش به آتش کشیده شدن مسجد جامع کرمان در 24 مهر سال 1357 سند محکمی  بر جنایات رژیم پهلوی علیه‌ مردم مسلمان کرمان است وآیندگان از این حادثه باید درس مبارزه با ظلم و ستم و ظالمان نیز باید درس عبرت بگیرند.

صدفی از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده در این‌روز را مسابقات معلومات عمومی، انشا در مدارس، اعزام راوی به مدارس و دانشگاه‌ها ذکر و یاد‌آور شد: برگزاری نمایشگاه اسناد و عکس در مسجد جامع، برگزاری دعای ندبه در مهدیه‌ي شهدا نیز از دیگر برنامه‌های این سالروز خواهد بود.
وی افزود: هم‌چنین برگزاری ویژه برنامه در دانشگاه‌ها، بقاع متبرکه، بازدید دانش‌آموزان از مسجد جامع در دو روز و خاطره‌گویی، برپایی ایستگاه سلامت، مسابقه‌ي فرهنگی «آتش در گلستان»همراه با محافل قرآنی توسط کانون‌های مساجد کرمان نیز از جمله برنامه‌های دیگر است که درکنارآن می‌توان به ویژه برنامه‌هایی برای خانواده‌ي شهدا و میزگرد در صدا و سیما با حضور شاهدان عینی واقعه‌ي 24 مهر نیز اشاره کرد.

مهدیه جعفری

15.6455