جمعه 9 خرداد 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608080
  • 28 شهریور 1398
  • 12:05
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
پشت صحنه شهر ایمن چه می‌گذرد؟

در گفت‌و‌گو با مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان مطرح شد

پشت صحنه شهر ایمن چه می‌گذرد؟

محمدرضا احمدی: مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان، از تغییر رویکرد این سازمان از مقابله‌ای به پیشگیری خبر داد. علی عسکری در گفت‌و‌گو با خبرنگار کرمان‌شهر، با اشاره به سه وظیفۀ اصلی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ازجمله اطفای حریق، امداد و نجات و پیشگیری گفت: برای ما ایمنی و پیشگیری اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده و در تلاش هستیم تا رویکرد سازمان آتش‌نشانی را از مقابله‌ای به پیشگیری تغییر دهیم. وی افزود: پیش از این، سازمان آتش‌نشانی را این‌گونه می‌شناختند که حادثه‌ای اتفاق بیفتد و سپس همکاران ما برای اطفای حریق و یا امداد و نجات حضور پیدا کنند، اما اکنون با انجام اقدامات مختلف، در تلاش هستیم حادثه‌ای پیش نیاید که قرار باشد نیروهای ما کار امداد و نجات یا اطفای حریق را انجام دهند. در واقع ما پشت صحنه شهر با تاکید بر پیشگیری سعی داریم، ایمنی را به شهروندان هدیه دهیم.

 ضرورت رعایت نکات ایمنی در ساختمان‌سازی
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ادامه داد: در این زمینه برنامه‌ریزی کردیم تا ساختمان‌ها به‌ویژه ساختمان‌های چندطبقه، اصول ایمنی را رعایت کنند و از تجهیزات لازم برخوردار باشند.
عسکری با بیان این‌که در آتش‌سوزی، مهم‌ترین موضوع، زمان ابتدایی و طلایی است، گفت: اگر زمان طلایی برای مهار حریق از دست برود، با امکانات و تجهیزاتی که در اختیار داریم، مقابله با حریق به‌ویژه در ساختمان‌های بلندمرتبه، با مشکل روبه‌رو خواهد شد.
وی افزود: برای دست‌یابی به این مهم، در دوسال گذشته، با شهرداران محترم مناطق هماهنگ شده‌ایم تا پیش از صدور هر پروانۀ ساختمانی مسکونی بالای سه‌طبقه و هر پروانه ساختمانی تجاری، ابتدا از سازمان آتش‌نشانی استعلام شود.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ادامه داد: در استعلامی که صورت می‌گیرد، نقشه‌های ساختمان را بررسی و دستورالعمل ایمنی را ارایه و مالک را موظف می‌کنیم تا دستورالعمل ایمنی را رعایت کند؛ چراکه پس از ساختِ ساختمان و هنگام صدور پایان‌کار، مجدداً از سازمان آتش‌نشانی استعلام می‌شود که اگر موارد مربوط به ایمنی رعایت نشده باشد، پایان‌کار صادر نمی‌شود.
عسکری بیان کرد: این اقدام موجب شده در آینده دیگر ساختمان‌های ناایمن در شهر کرمان نداشته باشیم.

 بازدید روزانه از اماکن عمومی
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با اشاره به راه‌اندازی کارگروهی برای بازدید از اماکن عمومی و حساس شهر کرمان گفت: همکاران من به‌طور روزانه از بیمارستان‌ها، جایگاه‌های CNG، خوابگاه‌های دانشجویی، پمپ‌بنزین‌ها، سینماها و مکان‌های پُرتردد بازدید می‌کنند و موارد ایمنی را که در چک‌لیست‌ها وجود دارد، به مالکان متذکر می‌شوند.
عسکری افزود: مالکان موظف هستند این موارد را رفع کنند؛ در غیر این صورت، با هماهنگی دادستانی، نسبت به پلمب آن اماکن اقدام خواهد شد.

 بازدید از کارگاه‌های ساختمانی
وی ادامه داد: کارگروه دیگری برای بازدید از کارگاه‌های ساختمانیِ فعال در شهر راه‌اندازی شده که با هماهنگیِ دستگاه قضایی، نمایندگان دادگستری، راه و شهرسازی و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آتش‌نشانی از کارگاه‌ها بازدید می‌کنند و اگر کارگاهی ناایمن باشد، اخطارهای لازم را می‌دهند و یا کارگاه را پلمب می‌کنند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری به ارایۀ آموزش‌های لازم به شهروندان هم اشاره کرد و گفت: آموزش برون‌سازمانی، اقدام دیگری است که در سال گذشته حدود 27 هزار نفر از شهروندان این آموزش‌ها را فرا گرفتند.
عسکری افزود: همۀ اقشار جامعه ازجمله دانش‌آموزان، دانشجوها، کارمندان و اهالی محله‌های مختلف، تحت پوشش این آموزش‌ها قرار دارند.
وی ادامه داد: برای ارایۀ آموزش‌های ایمنی، با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری همکاری مطلوبی داریم و با همکاری این معاونت، در مراکز فرهنگی و مساجد، برای شهروندان دوره‌های رایگان امداد و نجات و اطفای حریق گذاشته می‌شود که مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است.

 انجام بیش از 4000 عملیات اطفای حریق و امداد و نجات در سال گذشته
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیان کرد: در رابطه با دو وظیفۀ دیگر سازمان آتش‌نشانی، یعنی اطفای حریق و امداد و نجات، سال گذشته حدود 1670 عملیات اطفای حریق و 2361 عملیات امداد و نجات -در مجموع بیش از 4000 عملیات- توسط همکاران آتش‌نشانی انجام گرفته که آمار بسیار بالایی است.
عسکری افزود: به‌طور متوسط روزانه 10 عملیات اطفای حریق، امداد کوهستان، امداد آسانسور، زنده‌گیری حیوانات وحشی، امداد چاه، چیدن قفل و سایر موارد توسط همکارانم در آتش‌نشانی انجام می‌شود که امیدواریم با اقداماتی که در زمینۀ پیشگیری انجام می‌گیرد، حتی اگر آمار حوادث کاهش پیدا نمی‌کند، میزان خسارات وارده، به‌ویژه خسارات جانی، کم شود.

 اقدامات آتش‌نشانی برای ایام عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام
وی به اقدامات این سازمان برای ایام محرم هم اشاره کرد و گفت: علاوه بر استقرار خودرو و نیروهای امدادی در محل‌های عزاداری، پیش از ایام محرم نیز آشپزخانه‌ها، سیستم‌های برق و درهای ورودی و خروجی تمام هیأت‌های مذهبی، تکایا و مساجد، توسط همکارانم مورد بازدید قرار گرفت و نکات لازم به هیأت امنای هیأت‌های مذهبی و مساجد گفته شد.
عسکری افزود: هم‌چنین به هیأت امنای مساجد و تکایا مهلت داده شد تا موارد غیرایمن را رفع کنند. 
وی ادامه داد: این اقدام پیش از ماه رمضان هم انجام شد که خوشبختانه در هر دو مورد، هیچ‌گونه حادثه‌ای شاهد نبودیم.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با اشاره به بازدید رایگان از ساختمان‌های مسکونی گفت: سال گذشته پیش از فرا رسیدن فصل زمستان، با درخواست شهروندان، همکاران ما به‌صورت رایگان دودکش‌ها و مسایل مربوط به گاز منوکسید کربن خانه‌ها را بررسی کردند.

 اضافه‌شدن چهار خودروی آتش‌نشانی به ناوگان آتش‌نشانی کرمان
عسکری مجهز کردن سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان به تجهیزات و خودروهای مربوط را ضروری دانست و گفت: با توجه به قدمت بالای ناوگان اطفای حریق سازمان آتش‌نشانی کرمان، خوشبختانه با حمایت شهردار محترم و معاون محترم خدمات شهری، به‌زودی چهار خودروی اطفای حریق به ناوگان آتش‌نشانی کرمان اضافه می‌شود که با توجه به بالا بودن آمار حوادث، اضافه‌شدن این چهار خودرو می‌تواند کمک مطلوبی به مجموعه باشد.
وی افزود: یک خودرو نیز برای مقابله با بحران‌ها و حوادث شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، به تجهیزات CBRN مجهز شده است که هیچ‌کدام از آتش‌نشانی‌های استان این خودرو را ندارند.
عسکری ادامه داد: با مساعدت شهردار محترم و معاون محترم خدمات شهری، تجهیزات انفرادی و امداد و نجات نیز خریداری شده که به‌زودی به مجموعه اضافه خواهد شد.

 ساخت و بازسازی دو ایستگاه آتش‌نشانی
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری به قدمت بالای ایستگاه شماره آتش‌نشانی شماره یک در میدان شهدای انتظامی اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که ایستگاه شماره یک در میدان شهدای نیروی انتظامی (قرنی)، استحکام لازم را ندارد؛ بنابراین، یک قطعه‌زمین در خیابان امام خمینی (ره) در نظر گرفته شده که به‌زودی کار ساخت آن توسط معاونت حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شروع خواهد شد تا پس از ساخت، مرکز شماره یک، به ساختمان جدید منتقل شود.
عسکری افزود: هم‌چنین با توجه به این‌که ساختمان آتش‌نشانی در جاده تهران، قدیمی است و نیاز به بازسازی دارد، کار بازسازی این ساختمان با کمک معاونت خدمات شهری و شهردار محترم منطقه، در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: هم‌چنین با توجه به وجود مسکن‌های مهر و ساختمان‌های چندطبقه در شهرک شهید مطهری، در حال پیگیری هستیم تا قطعه‌زمینی برای ساخت ایستگاه آتش‌نشانی در این شهرک، از اداره‌کل راه و شهرسازی تحویل بگیریم و نسبت به ساخت ایستگاه آتش‌نشانی در شهرک مطهری اقدام کنیم.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری به وجود 10 ایستگاه آتش‌نشانی فعال در شهر کرمان اشاره کرد و با بیان این‌که به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت، باید یک ایستگاه آتش‌نشانی وجود داشته باشد، گفت: اگر جمعیت رسمی شهر کرمان را در نظر بگیریم، تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی در این شهر به حد استاندارد رسیده، اما اگر بخواهیم جمعیت غیررسمی شهر کرمان را در نظر بگیریم، به دو ایستگاه آتش‌نشانی دیگر نیاز داریم.
عسکری با اشاره به افزایش درآمدهای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری در سال جاری گفت: درآمدهای این سازمان در پنج ماهۀ نخست امسال نسبت به مدت مشابه 124 درصد افزایش یافته است.

 برگزاری 17 مانور با همکاری سایر دستگاه‌های امدادرسان
عسکری هم‌چنین از برگزاری 17 مانور با همکاری سایر دستگاه‌های امدادرسان ازجمله اورژانس، هلال احمر و نیروی انتظامی در شهر کرمان خبر داد و گفت: برای آموزش دانش‌آموزان و افزایش توانایی کارکنان آتش‌نشانی، 38 مانور هم در مدارس برگزار شده است.
وی افزود: برای همکاران هم یک‌سری آموزش‌ها به‌طور ماهانه برگزار می‌کنیم که بعضاً از اساتید خارج استان، برای افزایش توان نیروهای آتش‌نشانی بهره می‌بریم.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ادامه داد: انتشار پیام‌های مربوط به ایمنی و پیشگیری از حوادث در فضای مجازی، نشریات و خبرگزاری‌ها برای ارتقای فرهنگ ایمنی شهروندان، از دیگر اقدامات است.
عسکری افزود: نصب شیرهای برداشت آب آتش‌نشانی (هیدرانت) در نقاط مختلف شهر نیز به 141 مورد رسیده و برای افزایش این شیرها در حال برنامه‌ریزی هستیم. 
وی از برنامه‌ریزی برای ارتقای آمادگی جسمانی نیروها خبر داد و گفت: برنامه‌های مختلف ورزشی برای همکاران برنامه‌ریزی می‌کنیم که در مسابقات عملیاتی ورزشی آتش‌نشانان سراسر کشور که در شهر یزد برگزار شد، آتش‌نشانی کرمان مقام سوم را کسب کرد؛ در مسابقات عملیاتی استان هم مقام اول را به‌دست آوردیم.
عسکری افزود: هم‌چنین تیم‌های آتش‌نشانی شهرداری در مسابقات طناب‌کشی شهرداری مقام اول و در مسابقات فوتسال هم مقام سوم را کسب کردند.

 تهیۀ نقشۀ ممیزی ایمنی مکانی شهر کرمان
وی ضمن اشاره به ارایۀ مشاوره‌های روزانه به مدیران و عوامل کارخانجات، از تهیۀ نقشۀ ممیزی ایمنی مکانی شهر کرمان در سال گذشته خبر داد و گفت: در این نقشه، موقعیت ایستگاه‌ها، محدودۀ تحت پوشش ایستگاه‌ها، وضعیت ایستگاه‌های CNG، جایگاه‌های سوخت، و بیمارستان‌ها مشخص شده است؛ ضمن این‌که نقشۀ ایمنی و ممیزی بازار کرمان نیز در دست تهیه است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با بیان این‌که معمولاً امکانات آتش‌نشانی مراکز استان، بهتر از شهرها و روستاهای اطراف است، گفت: حدود 11 شهر و تعداد زیادی روستا اطراف شهر کرمان است که آتش‌نشانی، آتش‌سوزی‌ها و حوادثی را که در شهرها و روستاهای حومۀ شهر کرمان اتفاق می‌افتد، پوشش می‌دهد. 
عسکری افزود: در آماری که بیان شد، به‌طور متوسط روزانه یک مأموریت انجام می‌دهیم که خارج از محدودۀ شهر است و وظیفۀ ما نیست؛ چراکه سازمان آتش‌نشانی، موظف است در محدودۀ شهر خدمت‌رسانی کند.
وی ادامه داد: البته برخی شهرهای اطراف، یک‌سری امکانات آتش‌نشانی و ایمنی دارند، اما نیروهای آن‌ها تخصص لازم را ندارند که با هماهنگی اداره‌کل امور شهری استانداری، از سیستم آتش‌نشانی شهرهای اطراف بازدید می‌کنیم و به نیروهای آن‌ها نیز آموزش‌های لازم را ارایه می‌دهیم.

 توصیه‌های مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی به شهروندان
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با تأکید بر این‌که مهم‌ترین موضوع پیشگیری است، گفت: نخستین دغدغۀ ما این است که مردم آموزش‌های لازم را فرا بگیرند؛ چراکه در برخی حوادث، در منازل مسکونی و یا واحدهای تجاری، کپسول آتش‌نشانی و امکانات لازم موجود بوده، اما ساکنان نتوانسته‌اند از این تجهیزات استفاده کنند. 
عسکری هم‌چنین به شهروندان توصیه کرد: مردم، خانه‌ها، واحدهای تجاری و خودروهای خود را به کپسول آتش‌نشانی مجهز کنند؛ ضمن این‌که مسایل ایمنی و پیشگیری را فرا بگیرند و رعایت کنند؛ چراکه بیش از 90 درصد حوادث، به‌علت بی‌احتیاطی شهروندان اتفاق می‌افتد؛ بنابراین، اگر نکات ایمنی را رعایت کنند، جلوی بسیاری از حوادث گرفته می‌شود.
وی افزود: متأسفانه بیش از 95 درصد از تماس‌هایی که با مرکز 125 گرفته می‌شود، مزاحمت تلفنی است که این مزاحمت‌ها گاهی عمدی و گاهی سهوی است؛ به‌طور مثال قصد دارند با 115 تماس بگیرند، اما با 125 تماس می‌گیرند که از شهروندان تقاضا داریم این موضوع را رعایت کنند؛ چراکه یک مزاحمت تلفنی، می‌تواند موجب سوختن یک زندگی شود.
عسکری ادامه داد: هم‌چنین از شهروندان تقاضا می‌کنیم هنگامی که خودروی آتش‌نشانی و یا هر خودروی امدادی دیگری با آژیر در خیابان تردد می‌کند، راه را باز کنند تا خودروی امدادی، با سرعت بیشتری به محل حادثه برسد.
وی بیان کرد: نکتۀ دیگر این‌که شهروندان از تجمع در محل حادثه خودداری کنند؛ چراکه اطفای حریق و امداد و نجات، یک کار تخصصی است که باید توسط همکاران ما انجام شود؛ بنابراین، تجمع بی‌مورد شهروندان در محل حادثه، موجب کاهش کارایی همکاران ما می‌شود.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با اشاره به آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس گفت: سال گذشته کارگروهی با حضور نمایندگان اداره‌کل نوسازی مدارس، فرمانداری، آموزش و پرورش و سازمان آتش‌نشانی تشکیل شد و تمام مدارس شهر کرمان مورد بازدید قرار گرفت.
عسکری افزود: خوشبختانه مدارس شهر کرمان از نظر سیستم گرمایشی، وضعیت مطلوبی دارند، اما سایر کم‌و‌کاستی‌هایی از نظر ایمنی وجود داشت که طبق روند هر ساله پیگیر هستیم و رصد می‌کنیم تا این موارد رفع شود.

 گرامی‌داشت هفتم مهر، روز ایمنی و آتش‌نشانی
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری به هفت مهرماه، روز ایمنی و آتش‌نشانی اشاره کرد و گفت: پیشاپیش فرا رسیدن این روز را به تمام آتش‌نشان‌ها، به‌ویژه آتش‌نشان‌های شهر کرمان تبریک می‌گویم.
عسکری افزود: با توجه به این‌که هفتم مهرماه، با ایام عزاداری سالار شهیدان مقارن شده، امیدواریم تمام آتش‌نشانان، روحیۀ شجاعت، ایثار و فداکاری را از امام حسین علیه‌السلام فرا بگیرند.
وی در خصوص آسیب‌دیدگی آتش‌نشانان نیز با بیان این‌که شعار ما این است که ابتدا ایمنی آتش‌نشان اهمیت دارد، گفت: مواردی ازجمله مواد شیمیایی، حرارت و صوت، در درآزمدت برای آتش‌نشانان مشکلاتی ایجاد خواهد کرد؛ ضمن این‌که در یکی‌دوسال گذشته، گاهی برخی از آتش‌نشانان، به‌دلیل کمبود اکسیژن، با مشکل مواجه شده‌ و یکی‌دو روز بستری شده‌اند، اما خوشبختانه مورد حادی نداشته‌ایم.

0