یک شنبه 11 خرداد 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9607660
  • 20 اسفند 1397
  • 13:43
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
پنج برابر شدن بودجۀ فرهنگی اجتماعی شهرداری

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد:

پنج برابر شدن بودجۀ فرهنگی اجتماعی شهرداری

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان یک‌شنبه‌شب هفتۀ جاری با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور اعضای شورا، شهردار، رئیس شورای شهر ضمن تقدیر از تلاش‌های شبانه‌روزی مدیران و کارکنان شهرداری در آماده‌سازی شهر کرمان برای سال نو گفت: در بازدیدهای محسوس و نامحسوس اعضای شورای اسلامی شهر از پروژه‌های شهری، شاهد زحمات نیروهای خدوم شهرداری بودیم.

محمد فرشاد با اشاره به پنج برابر شدن بودجۀ فرهنگی اجتماعی شهرداری افزود: تبصره‌های بودجه نیز به مناسبت‌های مختلف و براساس شرایط خاص از سوی شهردار پیشنهاد و از سوی شورای شهر تصویب شد.

وی با اشاره به مشقت مردم در شرایط نامناسب اقتصادی اظهار داشت: با جهش عوارض شهرسازی، بخش عظیمی از شهروندان از ساخت‌وساز صرف نظر کردند.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی در کمیسیون برنامه و بودجه شورا خبر داد و خاطرنشان کرد: در نهایت مقرر شد کمیسیون بودجه، این موضوع را تعدیل و در راستای منافع مردم کرمان، بسته‌های تشویقی شهرداری و ضریب کاهندۀ شورا از هفت‌دهم تا یک درصد اعمال شود.

نائب رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز با بیان این‌که انبوه‌سازان باید برای اخذ پروانه ساختمانی، توجیه اقتصادی داشته باشند، گفت: نباید به سمتی پیش برویم که سرمایۀ انبوه‌سازان از استان خارج شود.

علی بهرامی با اشاره به افزایش بودجه فرهنگی و اجتماعی شهرداری در سال 98 نسبت به بودجۀ کل شهرداری افزود: این گام از سوی شورای شهر کرمان به‌سوی مردم‌مداری و محور بودن شهروندان برداشته شده است.

نایب رییس شورای شهر نیز با اشاره به افزایش ۵ برابری بودجه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری گفت: درحالی که  بودجه امسال شهرداری نسبت به سال گذشته افزايش محسوس نداشته شورای شهر يك گام موثر بسوی مردم مداری و  محوريت شهروندان برداشته است.

منصور ایرانمنش، عضو شورای اسلامی شهر کرمان هم با اشاره به بازدید هفتۀ گذشته اعضای شورا از پروژه‌های شهری گفت: اجرای 21 پروژۀ عمرانی و 90 هزار مترمربع فضای سبز در قالب پارک‌های محله‌ای و حاشیه‌ای تحسین‌برانگیز است.

وی هم‌چنین تایید لیست پروژه‌های آسفالت از سوی شورای شهر را ضروری دانست.

ایرانمنش ضمن تشکر از شهردار کرمان به‌دلیل پرداخت حقوق و عیدی پرسنل در اسفندماه گفت: در سال‌های اخیر معمولاً حقوق و عیدی کارکنان شهرداری با تاخیر پرداخت می‌شد.

وی با بیان این‌که در روزهای اخیر از پروژه‌های عمرانی در حال اجرای شهرداری کرمان در آستانه سال نو بازدید کردیم، گفت: با توجه به حجم کار عمرانی بالا در شرایط مالی و اقتصادی فعلی، اجرای پروژه‌های بزرگی مثل تقاطع‌های غیرهم‌سطح و زیرگذر تحسین‌برانگیز است.

ایرانمنش افزود: ۲۱ پروژۀ عمرانی با متراژ ۹۰ هزار مترمربع شامل بوستان، پیاده‌راه و پارک محله‌ای و حاشیه‌ای در چهار منطقه شهر کرمان در حال اجراست که جای تقدیر دارد و مردم به‌زودی از ثمرات آن‌ها بهره‌مند می‌شوند.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه، ایجاد منابع پایدار و حقوقی شورا نیز از تغییرات کلی ساختار بودجه خبر داد و خاطرنشان کرد: با جلسات کارشناسی در شهرداری و این کمیسیون، بخش بودجه و درآمدی در شورای شهر ارائه و 27 تبصره ضمیمۀ بودجه شده است.

حسین چناریان با اشاره به تغییر لوایح درآمدی و ساختار بودجه از سوی شهرداری گفت: شورای شهر هم با حُسن نظر به همۀ مصوبات و پیشنهادات جواب داد.

وی هم‌چنین اظهار داشت: اولویت و سیاست‌های شورا در طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی شهرداری پیش‌بینی شده و بودجه فرهنگی نیز افزایش چشم‌گیری داشته است.

چناریان با اشاره به تغییر اساسی بودجه براساس اقدامات کارشناسی گفت: با تغییر نرخ تعرفه‌ها و عوارض مربوط به شهرسازی، تعرفه‌های جدید براساس بسته‌های تشویقی و ضرائب کاهنده ارائه شده و نگرانی اعضای شورا و شهروندان در این زمینه برطرف می‌شود.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا نیز با بیان این‌که عوارض شهرسازی در گذشته از قیمت منطقه‌ای تفکیک شده بود، گفت: با به‌روز شدن قیمت کارشناسی، بهتر است ضریب کاهنده به یک درصد برسد.

محمدجواد کامیاب با اشاره به غیرشفاف بودن بودجه در سال‌های گذشته افزود: تحول بسیار بزرگی در بودجه سال 98 اتفاق افتاده و درآمدهای پایدار در سال‌های آینده ماندگار شده است.

رییس کمیسیون عمرانی شورا نیز با بیان این‌که تحول بزرگی در بودجه شهرداری اتفاق افتاده است گفت: درحالیکه این بودجه تاکنون غیر شفاف بوده است.

علی‌اکبر مشرفی، عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز با بیان این‌که شورای شهر باید نرخ کشتار را تعیین کند، گفت: بهتر است قرارداد اجاره به شرط تملیک کشتارگاه نیز به شورای شهر ارائه شود تا بر مفاد آن بیشتر نظارت شود.

وی پاسخ‌گویی شورای شهر در قراردادهای ارائه شده از سوی شهرداری را ضروری دانست و افزود: کلیات قراردادها به شورای شهر ارائه می‌شود، اما اعضا از جزییات آن بی‌خبر می‌مانند.

رییس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و نظارت شورا نیز با بیان این‌که خیلی از وظایف شهرداری از سوی دولت تعیین شده است، گفت: اما با این حال واگذاری بخشی از خدمات به بخش خصوصی از سیاست‌های دولت است.

ماه‌بانو معصوم‌زاده، رییس کمیسیون بهداشت شورا نیز با بیان این‌که وظیفۀ شهرداری در رابطه با اداره کشتارگاه در قانون مشخص شده است، گفت: واگذاری بدون نظارت، سلامت شهروندان را به خطر انداخته و نگران‌کننده است.

وی هم‌چنین تعیین‌تکلیف آرامستان جدید را خواستار شد.

سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان نیز با بیان این‌که ساختمان بهار رضوی پیشرفت خوبی نداشته است، گفت: با سهم ۴ درصدی شهرداری در این پروژه، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

وی استقرار شهرداری و شورای شهر در ساختمان‌های جدید را ضروری دانست و افزود: بهتر است هزینۀ ساختمان بهار رضوی، صرف پروژه‌های عمرانی شهرداری شود.

فاطمه آرا

15.6244