چهارشنبه 30 خرداد 1397
نسخه آزمایشی
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9606316
  • 15 اسفند 1396
  • 14:24
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
کتاب‌خانه‌هاي شهر کرمان، ميزبان مسوولان و مديران اجرايي مي‌شوند

به مناسب فرارسيدن سال‌روز تاسيس نهاد کتاب‌خانه‌ها:

کتاب‌خانه‌هاي شهر کرمان، ميزبان مسوولان و مديران اجرايي مي‌شوند

اشاره: چندي پيش محمداله یاری معاون توسعه‌ي کتاب‌خانه و کتاب‌خوانی نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور به مناسبت ۱۷ اسفندماه سال‌روز تأسیس نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور از اجراي طرحي سراسري به نام کتاب‌خانه گردي خبر داد و به آمادگي ۴۶۷ کتاب‌خانه در سراسر کشور براي پذیرایی از علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی در اين طرح خبر داد. طرح کتاب‌خانه‌گردی امسال برای اولین بار، مصادف با شب میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در سراسر کشور اجرا مي‌شود؛ در این طرح از فرمانداران، استانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران، اعضای شورای شهر و روستا، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ائمه‌ی محترم جمعه، اعضای انجمن‌های کتاب‌خانه‌های عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها و گروه‌های مرجع و نخبگان دعوت شده است به همين دليل براي آگاهي از چگونگي اجراي اين طرح در سطح استان کرمان به سراغ محمدجواد حسين‌زاده مديرکل کتاب‌خانه‌هاي عمومي استان کرمان رفتيم.

• آقاي حسين‌زاده؛ با توجه به فرارسیدن سالروز تاسيس نهاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي  لطفا بفرمایید برای این روز چه برنامه‌هایی تدارک دیده‌اید؟
با توجه به اين‌که 17 اسفند سالروز تاسيس کتاب‌خانه‌ها است؛ به مناسبت چهاردهمين سالروز تشکيل کتاب‌خانه‌ها در سطح کشور براي کتاب و ترویج کتاب‌خوانی اقدامات خاصي صورت مي‌گيرد که از جمله‌ی آن‌ مي‌توان به معرفي کتاب‌های جدید، برگزاری جشنواره‌هاي کتاب و معرفی کتاب نمونه‌ي سال حوزه و دانشگاه اشاره کرد که البته یکی از برنامه‌های اصلی امسال دراین روز اجرای طرح کتاب‌خانه‌گردی است.

• شما به طرح کتاب‌خانه گردی اشاره کردید، درمورد این طرح بیش‌تر توضیح دهید؟
 با توجه به اين‌که بعضی افراد و شخصیت‌ها بنا به مشغله‌ی کاری و فکری از کتاب و کتاب‌خانه‌ کم‌تر استفاده مي‌کنند، در قالب این طرح فرصتي را فراهم آورديم که این افراد بتوانند از کتاب‌خانه‌ها بازديد کنند چرا که کتاب‌خانه‌ از جمله مکان‌هاي  فرهنگي است که در جذب اقشار مختلف جامعه نقش دارد و بدون در نظر گرفتن سن، جنس، مذهب، شغل و جايگاه اجتماعي پذيراي افراد است.

• طرح کتاب‌خانه‌گردی چگونه به تصویب رسید؟ آیا طرحي سراسری است؟
بله طبق مصوبه‌اي که در شوراي فرهنگ عمومي کشور به تصویب رسید مقرر شد که در راستاي ترويج فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني تمامي دستگاه‌ها و ارگان‌های فرهنگي موظف به انجام دادن اقداماتي شوند. در نهایت مسوولان نهاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي کشور تصميم گرفتند تا در کنار اقدامات فرهنگي و کتاب گردي، امسال طرح کتاب‌خوانه گردي را اجرا کنند.

• چه کسانی در این طرح مشارکت می‌کنند؟
شخصيت‌هاي فرهنگي، ورزشکاران، مديران اجرايي استان، نويسندگان و اساتيد دانشگاه در اين طرح شرکت خواهند کرد  چرا که اين قشر از جمله افرادی هستند که فرصت کم‌تری برای حضور در مراکز و کتاب‌خانه‌ها دارند. 

• به نظر شما حضور مسوولان و مدیران در کتاب‌خانه‌ها چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟
 با توجه به اين‌که مخاطب کتاب‌خانه‌ها اغلب جوانان و نوجوانان هستند به‌طور قطع اگر مدير اجرايي و مسوولی در کتاب‌خانه و در جمع جوانان حضور پيدا کند، به بخشي از مسايل و مشکلات جوانان  پي مي‌برد و از نزدیک با اقدامات کتاب‌داران نيزآشنا مي‌شود.
• چند کتاب‌خانه به‌عنوان مرجع در طرح کتاب‌خانه‌گردی انتخاب شده‌اند؟
همان‌طور که گفتم این طرح به‌صورت سراسری اجرا می‌شود و بازدید از تمامی کتاب‌خانه‌ها آزاد است اما کتاب‌خانه‌هايي براي مرجع بازديد مسوولان و مديران تعيين شده است که در این راستا 4 کتاب‌خانه را در سطح استان معرفي و از تمامي مديران اجرايي براي شرکت در اين طرح دعوت کرديم. 

• در شهر کرمان کدام کتاب‌خانه‌ها را درنظر گرفته‌اید؟
در شهر کرمان کتاب‌خانه‌ي مرکزي به‌عنوان قديمي‌ترين و بزرگ‌ترين کتاب‌خانه‌ي شهر کرمان انتخاب شده و ديگري کتاب‌خانه‌ي مسجد جامع کرمان است که توسط حضرت‌آيت‌الله حقيقي راه‌اندازي و ساخته شده است.

• درمورد هدف و انگیزه‌ی اجرای این طرح بیش‌تر توضیح دهید؟
در صورتی‌که کسی در آن روز به کتاب‌خانه‌ مراجعه کند می‌تواند به صورت رايگان در کتاب‌خانه‌هاي استان عضو شود  که اميدواريم همه‌ی اقشار مردم در کتاب‌خانه‌ها حضور پيدا کنند تا بتوانيم از اين ظرفيت استفاده کرده و کاری کنیم که  مردم در آستانه‌ي عيد به سمت کتاب‌خانه‌ها گرايش داشته باشند و آن‌را جايگاه فرهنگي مهمي بدانند چرا که اگر به دنبال توسعه‌ي اجتماعي و علمي در جامعه هستیم بايد از مسير کتاب‌خانه‌های عمومي و کتاب ‌گذر کنيم.
به همین سبب از تمام مديران فرهنگي و اجرايي استان خواهش مي‌کنم که با حضور در کتاب‌خانه‌ها مشوق اهالي کتاب، نوجوانان، جوانان و کساني باشند که در حال استفاده از کتاب‌خانه‌ها هستند و برای هم‌کاران کتاب‌خانه‌ها  هم تشويق و دلگرمي باشد. 

• به نظر شما ترویج کتاب‌خوانی بین مردم چه دستاوردهایی خواهد داشت؟ 
اميدوارم با اقدامات انجام شده علاقه‌مندي مردم کرمان به کتاب بيش از گذشته شود و در این رابطه به فرموده‌ی رهبر معظم انقلاب در جهت  ترويج کتاب‌‌خوانی همه‌ی دستگاه مسوول هستند و بايد به سمتي برويم که جامعه‌ي ما جزء جوامع کتاب‌خوان باشد تا بتوانیم به دستاوردهاي توسعه دست پيدا کنيم؛ چرا که از جمله ظرفيت‌هاي فرهنگي، هر جامعه‌ای وجود مراکز کتاب‌خواني است و کشور ما هم در حوزه‌ي فرهنگ جزء کشورهاي تاثيرگذار است و به‌طور قطع زماني مي‌تواند به موفقيت بيش‌تري در تمام زمينه‌ها دست يابد که دانشمندان بيش‌تري در آن رشد کنند. 

• تاکید و توجه شما در اجرای طرح کتاب‌خانه گردی برچه کسانی است؟
ما هر روز آمار خوبي از مراجعه‌کنندگان به کتاب‌خانه‌ها داريم اما ممکن است مسوولان و مديران به‌دليل مشغله‌ي کاري نتوانند در طول سال حتي يک‌بار هم به کتاب‌خانه مراجعه کنند بنابراین اين روز فرصتي براي حضور آنان در کتاب‌خانه‌ها است و در این رابطه  بر مقامات استان و مديران اجرايي و روحانيون تاکید زیادی داریم تا با اعضاي کتاب‌خانه‌ها گفت‌وگويي داشته باشند و از اهالي کتاب‌خانه در ارتباط با موضوع کاري خود نظرخواهي کنند زیرا افراد حاضر در کتاب‌خانه جزء اقشار کتاب‌خوان و تحصيل کرده هستند و به‌طور قطع مي‌توانند در حوزه‌ها و زمينه‌هاي متفاوت نظرات و پيشنهادات خوبي ارايه دهند. کتاب‌خانه مکانی است که اين افراد در آن حضور دارند و مي‌توانند مشاوران خوبي براي مديران باشند. 

• به نظر شما شهرداري در فرهنگ‌سازي به‌خصوص ترويج فرهنگ کتاب‌خواني چقدر مي‌تواند تاثيرگذار باشد؟
شهرداري نه‌تنها در ترويج فرهنگ کتاب‌خواني بلکه در ساير زمينه‌هاي فرهنگي مي‌تواند موثر باشد.  هر چند مسوولان شهري گرفتار مشکلات زيرساختي و ساختاري هستند و اولويت آن‌ها رسيدگي به مسايل شهر است اما خوشبختانه نگاه شهردار و شهرداري به شهر کرمان يک نگاه فرهنگي است و هر چقدر شهرداري بتواند در زمينه‌ي موضوعات فرهنگي آگاهي‌بخشي و اطلاع‌رساني کند به‌طور قطع مردم هم در زمينه‌ي عمراني و آبادي شهر هم‌راه شهرداري خواهند بود. 

• شما به‌عنوان مسوول فرهنگي در پايان صحبت‌هاي خود چه پيامي براي شهرداري داريد؟
ما پيام‌هاي فرهنگي را مي‌توانيم به گونه‌اي ارايه کنيم که تاثيرگذاري بيش‌تر و ماندگارتري داشته باشند؛ البته تاکنون اقدامات فرهنگي شهرداري در اين زمينه قابل ستودن است اما مي‌تواند بهتر کار کند. من اين‌جا براي شهردار کرمان آرزوي موفقيت دارم چرا که هر ارگاني نگاه فرهنگي داشته باشد فعاليت آن تاثيرگذارتر است. دراين رابطه بايد بگويم  شهرداري در تمامي عرصه‌ها مي‌تواند بازوي فرهنگي خوبي باشد هرچند که در حال حاضر با احداث چند کتاب‌خانه، خانه‌ي فرهنگ، فرهنگ‌سراها به‌خصوص در محله‌هاي کم‌تر برخودار قدم بزرگي برداشته است.

 

مهدیه جعفری

15.6252