جمعه 4 خرداد 1397
نسخه آزمایشی
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9606599
  • 26 اردیبهشت 1397
  • 11:51
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
کتاب «نگاهی به موسیقی نواحی کرمان» منتشر می‌شود

کتاب «نگاهی به موسیقی نواحی کرمان» منتشر می‌شود

کتاب «نگاهی به موسیقی نواحی کرمان» به همت واحد موسیقی حوزه‌ي هنری استان کرمان آماده انتشار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاين، کتاب «نگاهی به موسیقی نواحی کرمان» به‌کوششِ سیدفوادالدین توحیدی، پژوهشگر موسیقی نواحی کرمان و با هماهنگي واحد موسیقی حوزه‌ي هنری استان کرمان آماده انتشار شد.

براساس اين گزارش در اين کتاب که توسط توحيدي سامان یافته است، به ویژگی‌های منحصر به فرد موسیقی کرمان و انواع موسیقی نواحی در این استان پرداخته شده است.

 سیدفوادالدین توحیدی، پژوهشگر موسیقی نواحی کرمان خاطرنشان کرد: اين کتاب به هم‌راه 15 لوح صوتي که دستاورد 22 سال کارپژوهشي و ميداني است ارايه شده است.  

وي درباره‌ي درون‌مايه‌ي اين اثر پژوهشي گفت: در چارچوب اين لوح‌ها، گروه‌بندي‌هاي محتوايي موسيقي نواحي کرمان که گونه‌هايي از موسيقي حماسي و منظومه‌خواني است نيز گنجانده شده است.

اين پژوهش‌گر با اشاره به اين‌که «کرمان با داشتن بيش از40 گونه بازي و پايکوبي‌هاي آييني، داراي بالاترين تراز اين‌گونه دست‌افشاني‌ها است» تصريح کرد: پس از کرمان، استان کردستان با 12 گونه رقص بومي در رده‌ي دوم قرارمي‌گيرد که متاسفانه در اين سال‌ها کم‌تر به بضاعت فرهنگي و داشته‌هاي اين خطه پرداخته شده است.

توحيدي ادامه داد: در اين کتاب ضمن معرفی سازهای کرمان، توضیحاتی درباره‌ي برخی آداب و رسوم در قالب یادداشت‌هایی کوتاه نوشته‌ام تا بر غنای پژوهشی و محتوایی این کتاب افزوده شود.

لازم به ذکر است: کتاب «نگاهی به موسیقی نواحی کرمان» هم‌زمان با برگزاری «یازدهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران» و از سوی واحد موسیقی حوزه‌ي هنری استان کرمان آماده چاپ شده و به زودی با صفحه آرایی هادی طالبی‌زاده راهی بازار نشر خواهد شد.

هم‌چنين گفتنی است؛ سیدفوادالدین توحیدی، موسیقی‌دان و از پژوهش‌گران نام‌ آشنای حوزه‌ي موسیقی نواحی کشور است که  از این پژوهشگر تاکنون مجموعه‌ي یازده‌گانه‌ی آلبوم موسیقی نواحی کرمان به نام‌های «کویرانه»  و «باغ آوا» منتشر شده است.

مهديه جعفري

15.626