شنبه 3 اسفند 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608016
  • 5 شهریور 1398
  • 09:35
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
کرمان میزبان رویداد شتاب خرما می‌شود

کرمان میزبان رویداد شتاب خرما می‌شود

مدیرکل دفتر امور پژوهش و فن‌آوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: کرمان میزبان رویداد شتاب خرما می‌شود.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین،‌ محمدحسین موسی‌زاده در نشست با خبرنگاران با بیان این‌که بیش از 25 درصد خرمای ایران در کرمان تولید می‌شود، گفت: رویداد شتاب خرما در هفتم آذرماه سال‌جاری به میزبانی این استان برگزار خواهد شد.

وی افزود: ورود نوآوری و خلاقیت در حوزه محصول خرما می‌تواند تحولی در ایجاد شرکت‌های نوپا و مرتبط با محصولات جدید خرما و اشتغال مبتنی بر محصولات جدید ایجاد کند.

موسی‌زاده ادامه داد: افراد علاقه‌مند برای شرکت در رویداد شتاب خرما، تا اول آبان‌ماه وقت دارند تا ایده‌هایی را که  در رابطه با خرما دارند، در سایت ما ثبت کنند.

این پژوهشگر افزود: امیدواریم رویداد شتاب خرما گره‌ای از کار فعالان این حوزه باز کرده و به آیندۀ خرما خدمت کند و هم‌چنین موجب افزایش اشتغال و کار نو در صنعت خرما شود.

موسی‌زاده با توجه به این‌که از خرما، محصولات مختلفی را می‌توان تولید کرد، گفت: دانش‌های موجود را به کتاب‌ها انتقال نداده‌ایم و اگر تنها به همین یک امر توجه می‌شد، در کرمان و بم بیکاری وجود نداشت.

وی دانشگاه علمی و کاربردی را بیشتر شغل‌محور دانست و گفت: ‌الگوی ایجاد مراکز نوآوری در مراکز علمی کاربردی قرار گرفته و حوزه پژوهش و فن‌آوری تلاش دارد که افراد فن‌آور تحویل جامعه دهد.

مدیرکل دفتر امور پژوهش و فن‌آوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور افزود: بیش از ۱۳۰ مرکز نوآوری تخصصی تاکنون در مراکز آموزش علمی کاربردی تأسیس و برای آن مجوز صادر شده است.

موسی‌زاده با اشاره به دو گروه مراکز نوآوری گفت: یک گروه توسط مراکز تخصصی ما اجرا می‌شوند و بهره‌بردار و سرمایه‌گذار شرکت‌های خصوصی هستند که برای خود مرکز علمی کاربردی دارند و گروه دیگر استارتاپ‌های استانی هستند که برای افزایش ضریب نفوذ اجتماعی دانشگاه و براساس ظرفیت‌های استان فعالیت می‌کنند.

وی یکی از محورهای دانشگاه علمی کاربردی را در پنج سال آینده ایجاد شرکت تخصصی توسط دانشجویانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند، عنوان کرد و گفت: این شرکت‌های تخصصی نیازهای منطقه را با رویکرد نوآورانه رفع خواهند کرد.

مدیرکل پژوهش و فن‌آوری دانشگاه علمی و کاربردی کشور با اشاره به چهار مرکز نوآوری در کرمان که مجوز آن‌ها صادر شده است، گفت: سه شرط برای ایجاد مراکز نوآوری لازم است؛ اول این‌که دولتی نباشد، ‌تخصصی باشد و سرمایه‌گذار باشد و ایده‌ها نیز برای تولید حمایت خواهند شد که امیدواریم همۀ مراکز علمی کابردی استان تا پایان امسال موفق به اخذ مجوز یک مرکز نوآوری در استان شوند.

موسی‌زاده بیان کرد: یکی از مزیت‌های دانشگاه علمی کاربردی، تعریف رشته‌ها براساس مزیت‌های منطقه است که متأسفانه در جامعۀ امروز به‌دلیل مسائل اجتماعی، گرایش دانشجویان و خانواده‌ها به رشته‌های دیگر است.

وی افزود: با توجه به تحلیل‌ها، دیپلم‌های ما تنها ۵۸ شغل را یاد دارند و این در حالی است که ما در کشور 3000 شغل داریم.

این پژوهشگر با تأکید بر ایجاد رویداد شتاب دانش‌آموزی در کرمان گفت: در مازندران که این موضوع کار شده، اتفاقات عالی در این زمینه افتاده و لازم است کرمان نیز به این مسأله بپردازد.