جمعه 9 خرداد 1399
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9608787
  • 20 فروردین 1399
  • 18:20
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
کرونا 67 میلیارد تومان به واحدهای اقامتی استان خسارت زده است

کمک بلاعوض و بخشودگی مالیات و عوارض، درخواست جامعه‌ی هتلداران استان

کرونا 67 میلیارد تومان به واحدهای اقامتی استان خسارت زده است

رییس جامعه‌ی هتلداران استان کرمان گفت: در اسفندماه 90 درصد واحدهای اقامتی استان کرمان بسته بود و در فروردین‌ماه و به دلیل اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی حدود 99 درصد این واحدها تعطیل و تنها یکی، دو واحد کشیک فعال بودند.

جاوید سبحانی افزود: بحث تعدیل نیرو فعلاً در برنامه‌ی همکاران نیست و معرفی به سامانه‌ی‌ بیمه‌ی بیکاری انجام شده تا ارتباط کارگر و کارفرما قطع نشود و برخی کارفرمایان خودشان حقوق نیروها را پرداخته‌اند.
وی یادآور شد: در اسفندماه ۹۸ و فروردین‌ماه جاری به دلیل شیوع کرونا به واحدهای تحت پوشش جامعه‌ی هتلداران استان از جمله هتل‌ها، اقامتگاه‌های سنتی و مهمان‌پذیرها ۶۷ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
وی افزود: درصد اشغال مجموعه‌های اقامتی استان در اسفندماه به زیر پنج درصد رسید و در فروردین‌ماه امسال صفر شده است.
رییس جامعه‌ی هتلداران استان کرمان بیان کرد: اکنون گردشگری دچار بحران شده و دولت در مواقع بحران باید کمک بلاعوض دهد.
سبحانی افزود: پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی و امهال اقساط، دردی از فعالان گردشگری دوا نمی‌کند و انتظار این است که دولت در مرحله‌ی اول نقدینگی واحدهایی که رو به نابودی هستند را تأمین کند تا بتوانند خود را سر پا نگه دارند.
وی ادامه داد: در مرحله‌ی دوم باید کمک بلاعوض بشود، زیرا کسی که فعالیت نداشته چگونه می‌تواند قسط تسهیلات بپردازد؟
رییس جامعه‌ی هتلداران استان کرمان بیان کرد: ما مصوبه‌ای برای تعطیلی هتل‌ها نداشتیم اما مدیران هتل‌ها به دلیل نبود مسافر و حفظ سلامتی هم‌وطنان و کارکنان مجموعه، تعطیل کردند و انتظار داریم مسئولان حمایت کرده و مشکلات را دریابند.
سبحانی با اشاره به اینکه نفع فعالیت گردشگری به دولت هم می‌رسد، افزود: پیشنهاد ما این است که عوارض مختلف واحدهای اقامتی و مالیات‌ها تا آخر امسال بخشیده شود.
وی ادامه داد: همچنین پیشنهاد ما این است برای جبران بخشی از خسارت واردشده به واحدهای اقامتی استان در پی شیوع کرونا، در حق بیمه‌ی سهم کارفرما از ۲۳ درصد به ۱۰ درصد تخفیف داده شود.

 

15.6246