پنج شنبه 28 تیر 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9605419
  • 13 مهر 1396
  • 17:59
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
 از جمعیت بیش از سه میلیونی استان بیش از253 هزار نفر سالمند هستند

مدیرکل بهزیستی کرمان:

از جمعیت بیش از سه میلیونی استان بیش از253 هزار نفر سالمند هستند

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: از جمعیت سه میلیون و 164 هزار و 718 نفری استان کرمان 253 هزار و 200 نفر سالمند هستند و جمعیت سالمندی در کشور و استان رو به افزایش است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، عباس صادق زاده در جمع خبرنگاران با اشاره به این که هرساله هفته‌ای را برای تکریم مقام سالمندان داریم که از نهم تا شانزدهم مهرماه در ایران برگزار می‌شود و یک موضوع جهانی است افزود: شعار امسال هفته‌ی جهانی سالمندان «حرکت به‌سوی آینده و بهره‌گیری از استعدادها، همکاری و مشارکت‌های افراد سالمند در جامعه» است، یعنی به‌جای بی‌اعتنایی به ظرفیت عظیم سالمندان آنان را در مسائل مختلف جامعه نقش دهیم.

وی با بیان این‌که در سرشماری سال 90 جمعیت سالمندی کشور 8 درصد و کرمان 6.7 درصد بوده است، گفت: بر اساس سرشماری سال 95 آمار سالمندان کشور به 10 درصد و استان کرمان به هشت درصد رسیده است.

صادق زاده با اشاره به این که مسائل اجتماعی امروز ما نیازمند مدیریت ویژه است، بیان کرد: مسائل امروز جامعه ایران نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مشارکت همگانی از سوی همه‌ی افراد جامعه است و در غیر این صورت به یقین مسائل اجتماعی نمی‌توانند مدیریت و کنترل شوند.

وی ادامه داد: برای این‌که بتوانیم مدیریتی عالمانه و قابل‌اجرا داشته باشیم برنامه‌ای در دست اقدام داریم و امیدواریم تا پایان سال جاری از آن رونمایی کنیم؛ بر اساس این برنامه سند چشم‌اندازی را دنبال می‌کنیم که در این سند همه‌ی تلاش ما این است تا یک مهندسی و آینده‌نگری از اوضاع اجتماعی داشته باشیم که در ده سال آینده چه شرایطی خواهیم داشت و چه اقداماتی بایستی انجام دهیم.

 صادق زاده ادامه داد: خوشبختانه در برنامه‌ي ششم توسعه دربندهای مختلف به مسائل اجتماعی پرداخته‌شده است و باید بگویم بعد از برنامه‌ی سوم توسعه برنامه‌ای نداشتیم که به رویکردهای اجتماعی بپردازد و برنامه‌ی ششم توسعه بیش‌ترین نگاه را نسبت به برنامه‌های گذشته‌ی خود در خصوص مسائل اجتماعی دارد.

 وی اضافه کرد: بیش از 25 ماده از برنامه‌ی ششم توسعه به موضوعات اجتماعی اشاره‌کرده و سازمان‌هایی را مستقیم خطاب قرار داده است و هم چنین بر اساس این برنامه دولت مکلف است در سال، 25 درصد آمار طلاق را کاهش دهد که با توجه به این که کار سختی است اما می طلبد که نگاه مشترک و برنامه ریزی دقیقی در این زمینه صورت گیرد.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان با تاکید بر این که نیازمند مدیریت سالمندی سالم در جامعه هستیم، گفت: بایستی سلامت سالمندی را بالا ببریم و امروز تعداد افرادی که در کشورهای اروپایی سن بالای 90 سال دارند خیلی زیاد است زیرا به‌سلامت سالمندی اهمیت ویژه‌ای قائل هستند و باید بدانیم در صورت توجه نکردن به‌سلامت سالمندی، هزینه‌های جامعه ازجمله هزینه‌های درمانی بالا خواهد رفت و امنیت جامعه را پایین خواهد آورد.

 وی بابیان این که تبدیل مراکز سالمندی شبانه‌روزی را  به روزانه در دستور کارداریم، خاطرنشان کرد: پنج مرکز شبانه روزی سالمندی و سه مرکز روزانه در استان داریم که کار مراکز روزانه این است که به مسائل مورد نیازسالمندان ازجمله تغذیه، توان‌بخشی، فیزیوتراپی و درواقع بیان خاطرات و مسائل روحی و روانی آن‌ها بپردازند.

 صادق زاده یکی از برنامه‌های بهزیستی استان برای سالمندان را طرح "شروع خط زندگی" دانست و بیان کرد: این طرح درواقع شماره تلفنی است که در اختیار افراد جامعه قرار می‌گیرد و وظیفه دارد که به همه‌ی مسائل موردنیاز سالمند پاسخ دهد.

 وی تصریح کرد: متأسفانه برخی دستگاه‌ها در حوزه‌ی سالمندی افراد جامعه کوتاهی کردند و به همین منظور اداره کل بهزیستی برنامه‌ای را تنظیم کرده است که بر اساس آن وظایف دستگاه‌ها در قبال سالمندان جامعه مشخص است و سالمندان و اصحاب رسانه می‌توانند بر اساس آن مطالبه کنند که دستگاه‌های مربوط برای سلامت سالمندان جامعه چه‌کاری انجام دادند.

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: دستگاه‌های مربوط باید پاسخ دهند که برای ورزش و سلامت افراد سالمند جامعه چه طرح‌هایی را انجام داده‌اند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود به‌روز جهانی ناشنوایان نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار جهانی 10درصد از افراد جامعه دچار انواع معلولیت‌ها هستند و پنج تا پنج و نیم درصد از افراد معلول دچار معلولیت بارزند و نیازمند حمایت هستند.

 مدیر کل بهزیستی استان کرمان بیان کرد: پنج هزار و 232 نفر ناشنوا در استان کرمان موردحمایت سازمان بهزیستی هستند.

وی ادامه داد: متأسفانه جامعه این افراد را از فعالیت‌های بسیاری محروم می‌کند و خوشبختانه آمار اشتغال این افراد بالا رفته است و برای ازدواج این افراد هم تلاش های زیادی انجام دادیم.

صادق زاده از راه اندازی مرکز تحقیقات کلی در حوزه‌ی مسائل اجتماعی در استان خبر داد و گفت: این مرکز بر روی معلولیت‌های ژنتیکی مطالعه می‌کند و در این مرکز از افراد خبره، دانشگاهی و پزشکان مطرح کمک گرفته شده است و این مراکز به منظور پیشگیری از معلولیت‌ها راه اندازی نمی‌شود.

وی هم چنین به‌روز جهانی نابینایان اشاره کرد و گفت: چهار هزارو 493  نابینای مطلق تحت حمایت بهزیستی استان کرمان قرار دارند و در برنامه‌های حال حاضر توجه جدی به پیشگیری از نابینایی داریم.

 مدیر کل بهزیستی استان کرمان، افزود: 215 هزار و 223 هزار ناشنوا و 120 هزار نابینای مطلق در کشور تحت حمایت بهزیستی وجود دارد.

وی به روز جهانی کودک نیز اشاره کرد و گفت: هر ساله 16 مهر ماه روز جهانی کودک در سراسر کشور برگزار می‌شود.

صادق زاده ادامه داد: 364 هزار و 968 نفر کودک زیر 6 سال در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد 24 هزار و 625 نفر در مهد کودک‌ها نگه داری می‌شوند، که این  هفت درصد آمار موالید استان است.

وی با تاکید بر این که شرایط را برای آموزش کودکان در مهدهای کودک به خوبی فراهم کرده‌ایم، افزود: خانواده‌ها باید نسبت به آموزش فرزندان خود حساس باشند و برای بهره‌مندی فرزندان از این آموزش‌ها آن‌ها را به مهد کودک بفرستند.

 وی ادامه داد: 602 مهدکودک در استان کرمان داریم و محدویتی برای صدور مجوز برای راه‌اندازی مهدکودک در استان نداریم.

 مدیر کل بهزیستی استان کرمان تاکید کرد: خانواده‌ها باید نظارت کاملی بر مهد کودک‌هایی که فرزندان خود را برای نگه داری به آن‌جا می سپارند داشته باشند و در صورت مشاهده‌ی هرگونه تخلف اعم از دریافت شهریه‌ی اضافی، نگه‌داری نامناسب، عدم رعایت بهداشت، برخورد نامناسب با کودک و ... را به بهزیستی گزارش دهند.

 زهرا نجفی

15.6255