یک شنبه 28 مرداد 1397
نسخه آزمایشی
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9606947
  • 13 مرداد 1397
  • 11:25
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
10 هزار هکتار از اراضی باغی و زراعی کرمان خشک شدند

به دلیل بی‌آبی،

10 هزار هکتار از اراضی باغی و زراعی کرمان خشک شدند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت: خشک شدن بیش از10 هزار هکتار از اراضی باغی و زاعی شهرستان کرمان زنگ خطری برای بی‌آبی است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت: جابجایی بیش از 85 درصد از چاه‌ها، کف‌شکنی چاهای کشاورزی و خشک شدن بیش از 10 هزار هکتار از اراضی باغی و زاعی در شهرستان کرمان زنگ خطری برای کم‌آبی شدید است که تنها راه برون رفت از آن صرفه‌جویی و استفاده از روش‌های نوین آبیاری است.

مسعودی افزود: دومین مرحله از همایش‌های آب با عناوین هم‌اندیشی مسئولان و بهره‌برداران با هدف مصرف بهینه‌ی منابع آب و شیوه‌های نوین آبیاری در کشاورزی در مناطق ماهان، گلباف و راین برگزار شد.

وی گفت: این همایش‌ها با حضور ائمه جمعه و بخشداران این بخش‌ها، مدیر منابع آب شهرستان کرمان، رئیس اداره آّب و فاضلاب روستایی و با حضور بیش از 500 نفر از بهره‌برداران و کشاورزان در این سه بخش برگزار شد.

مسعودی از کشاورزان و بهره‌برداران خواست تا با استفاده از روش‌های صحیح و سازگار با هر منطقه و نیز نوع محصول با راهنمایی کارشناسان مربوط، باغات و مزارع خود را به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز و در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

وی کشت محصولات با راندمان بالاتر را نیز به عنوان پیشنهاد اقتصادی در اقتصاد خانوارهای روستایی یاد کرد و از کشت‌های جایگزین به عنوان راهکاری بسیار خوب و زود بازده به خصوص کشت گیاهان دارویی تاکید کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان بحث کشت در گلخانه ها به خصوص کشت هیدروپونیک را از دیگر راهکارهای اساسی برای برون رفت از خطر دانست و گفت: هر ساله اعتبارات بلاعوض و دولتی برای اجرای سیستم‌های آبیاری افزایش می‌یابد که این شرایط از فرصت‌های لازم برای بهره‌برداران است.

15.6255