شنبه 17 خرداد 1399
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608786
  • 20 فروردین 1399
  • 18:20
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
229 بهبودیافته و 44 فوتی بر اثر کرونا در استان تا امروز

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اعلام کرد:

229 بهبودیافته و 44 فوتی بر اثر کرونا در استان تا امروز

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته از مجموع ۱۵۶ مورد نمونه‌گیری، نتیجه‌ی ۱۵ مورد مثبت شد که ۱۰ درصد کل تست‌ها را شامل می‌شد و جمع کل مبتلایان استان به ۳۹۴ نفر رسید.

مهدی شفیعی عصر امروز بیستم فروردین‌ماه در نشست خبری افزود: از ۱۵ مورد جدید ۱۲ نفر تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، دو نفر در حوزه دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان و یک نفر در حوزه‌ی دانشکده پزشکی سیرجان بوده است. 
وی ادامه داد: متأسفانه در 24 ساعت گذشته دو نفر در حوزه‌ی دانشگاه علوم پزشکی کرمان شامل یک زن در شهرستان کرمان و یک مرد در شهرستان زرند به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.
مدیر گروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: تا امروز 229 نفر از بیماران مبتلا به کوید19 از بیمارستان‌های استان مرخص شده‌اند و 44 نفر جان خود را از دست داده‌اند. 
شفیعی با بیان اینکه میانگین سنی ۱۵ بیمار جدید ۶۲ سال است، افزود: از زمانی که در حال نمونه‌گیری از اطرافیان بیماران هستیم، جوانان و میان‌سالان هم به آمار بیماران اضافه شده‌اند و یک دلیل کاهش میانگین سنی همین موضوع است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی استان کرمان تصمیم گرفته‌اند که ترخیص زودهنگام بیماران کرونایی را کاهش دهند ضمن آنکه تیم‌های بهداشتی دانشگاه، قبل از ترخیص بیماران، از خانه‌های محل استراحت آنها بازدید کرده و اگر شرایط ایزوله در خانه مورد تأیید تیم‌های بهداشتی دانشگاه باشد، شخص بیمار می‌تواند دوره‌ی نقاهت خود را در منزل بگذراند در غیر این ‌صورت باید به نقاهتگاه اعزام شود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: غربالگری زودهنگام بیماران و شناسایی سریع مبتلایان بدون علامت دو گام اساسی برای کنترل اپیدمی کرونا است. 
شفیعی افزود: اگر تعداد آزمایش‌های تشخیصی کرونا را در سطح جامعه افزایش دهیم، با ایزوله کردن آنها یا هدایت آنها به نقاهتگاه‌ها می‌توانیم زنجیره‌ی انتقال این ویروس را قطع کنیم.
وی یادآور شد: اگر فردی تصمیم نداشت که به نقاهتگاه انتقال پیدا کند، با استفاده از ابزار قانونی او را به نقاهتگاه خواهیم فرستاد اما خوشبختانه تاکنون همکاری بسیاری خوبی از سوی بیماران و اطرافیان آنها داشته‌ایم.
مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: احتمال ابتلا به ویروس کرونا در همه‌ی رده‌های سنی از جمله کودکان وجود دارد اما طبق موارد تجربی و آزمایش‌های گرفته شده، علائم کرونا در کودکان خفیف بوده و احتمال مرگ و میر در آنها بسیار پایین است.
شفیعی افزود: از ابتدای اپیدمی کرونا در استان کرمان تاکنون چند مورد مبتلا از کودکان زیر ۱۵ سال در استان داشته‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه‌ی ستاد ملی مقابله با کرونا قرار است از هفته‌ی آینده مشاغل و اصناف کم‌ریسک یا دارای ریسک متوسط با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت خود را آغاز کنند اما در مورد زمان دانشگاه‌ها و مدارس، فعلاً تعطیلی آنها تا ۳۰ فروردین‌ماه مصوب شده و در زمان مقرر و براساس شرایط اپیدمی ویروس تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

15.6249