شنبه 17 خرداد 1399
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608776
  • 18 فروردین 1399
  • 19:24
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
39 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته به مبتلایان کرونا در استان اضافه شد

40 فوتی و 216 بهبودیافته تا امروز؛

39 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته به مبتلایان کرونا در استان اضافه شد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: حدود ۳۰ درصد آزمایش‌های روز گذشته در استان کرمان مثبت گزارش شده و امروز برای اولین‌بار از ابتدای اپیدمی کرونا از تمام حوزه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح استان کرمان مورد مثبت داشتیم و اگر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان کرمان افزایش یابد، قطعاً سختگیرانه‌تر رفتار خواهیم کرد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مهدی شفیعی عصر امروز هجدهم فروردین‌ماه در نشست خبری افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۰ نمونه از سراسر استان به آزمایشگاه کرمان ارسال شده بود که مورد آزمایش قرار گرفت و ۳۹ مورد مثبت قطعی شناسایی شد. 
وی ادامه داد: از بیماران جدید، ۲۴ نفر از مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، شش مورد از مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان، دو مورد از مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت، پنج مورد دانشگاه علوم‌پزشکی بم و دو مورد از دانشکده پزشکی سیرجان بوده‌ است.
مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: طی 24 ساعت گذشته متأسفانه سه نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا در استان فوت شدند که دو نفر از آن‌ها زن و مربوط به دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان و یک نفر مرد و مربوط به دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان بود. 
شفیعی افزود: شمار کل فوت‌شدگان بر اثر ابتلا به کرونا در استان به ۴۰ نفر رسیده که عدد قابل توجهی است.
وی یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا در استان شمار بهبودیافتگان در استان به ۲۱۶ مورد رسیده و هم‌اکنون ۳۳ بیمار مبتلا به کوید19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، شش نفر حال نامناسبی دارند و در آی‌سی‌یو به سر می‌برند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: استان کرمان جزو استان‌هایی است که وزارت بهداشت به آن اجازه‌ی غربال‌گری و نمونه‌گیری آزمایشگاهی از بیماران سرپایی را داده است تا برنامه‌ی مراقبتی خود را افزایش داده و زنجیره‌ی انتقال ویروس کرونا را با شناسایی بیماران کاهش دهیم.
شفیعی افزود: تاکنون طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت تنها از موارد بستری و کادر درمانی تست‌های آزمایشگاهی گرفته شده اما با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این به بعد از افراد مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های سطح استان که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا باشند، به‌صورت سرپایی نمونه‌گیری خواهد شد.
وی ادامه داد: به‌منظور قطع زنجیره‌ی انتقال ویروس کرونا مقرر شد از اطرافیان بیماران مبتلا به ویروس کرونا نمونه‌گیری سرپایی انجام شود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در موارد مثبت قطعی ۲۴ ساعت گذشته در استان سه نفر از اعضای یک خانواده هستند که هفته‌ی قبل در مراسم تشییع جنازه‌ای شرکت کرده‌ بودند، خاطرنشان کرد: در موارد ابتلا به ویروس کرونا هم خوشه‌های خانوادگی و هم رد پای سفر دیده می‌شود لذا مردم همچنان باید بحث فاصله‌گذاری اجتماعی را در منزل و بیرون از خانه و همچنین نکات بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنند.
شفیعی با اشاره به جهش قابل توجه آمار مبتلایان به کوید ۱۹ از روز گذشته در استان کرمان، گفت: شاید با ادامه‌ی این روند به سمت راه‌اندازی نقاهتگاه دوم در کرمان برویم.
وی در مورد نحوه‌ی آزمایش سرپایی بیان کرد: به هیچ عنوان بحث آزمایش از همه‌ی مردم مطرح نیست بلکه مانند روال قبل ابتدا افراد در سامانه‌ی سلامت پرسش‌های خودارزیابی را جواب می‌دهند یا به مراکز درمانی ۱۶ ساعته‌ی دانشگاه علوم پزشکی مراجعه می‌کنند و در صورتی که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا باشند، تست‌های آزمایش از آنها بدون آنکه بستری شوند، گرفته خواهد شد.
مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: تقریباً تمام تصمیم‌های استانی ستاد مقابله با کرونا هم‌سو با ستاد ملی بوده و اگر مواردی جلوتر از ستاد ملی نیز اجرا شده است، نشان‌دهنده‌ی هوشمندانه بودن تصمیم‌های این ستاد است.
شفیعی افزود: کمیته‌ی ملی مقابله با کرونا در جلسه‌ی روز گذشته‌ی خود مقرر کرد برخی اصناف خدماتی از ۲۳ فروردین‌ماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بحث فاصله‌گذاری اجتماعی و با دادن تعهد، می‌توانند بازگشایی شوند که در استان کرمان نیز هم‌زمان با سراسر کشور بازگشایی ۱۶ صنف خدماتی اجرا خواهد شد. 
وی تأکید کرد: به این اصناف پیوست سلامتی خواهیم داد که باید براساس آن رفتار کنند و کوچک‌ترین تخطی از آن موجب پلمب و معرفی به قانون خواهند شد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطرنشان کرد: در بحث گندزدایی فضاهای پیرامونی و سطوح نظرات یکسانی در جهان وجود ندارد؛ اما در مجموع روی این موضوع تأکید می‌شود که هر جا تماس‌های دست افزایش پیدا کند،  خطر بالای آلوده شدن به ویروس کرونا وجود دارد که نیاز است این سطوح مرتباً گندزدایی شود.
شفیعی بیان کرد: به‌طور کلی دو نوع ماسک‌ وارداتی و تولیدی در استان کرمان داریم که هر کدام قیمت‌های متفاوتی دارند و برخی از آنها برند خاصی هستند اما در مجموع  قیمت مصرف‌کننده روی آنها درج شده و باید با همان قیمت به فروش برسند.
وی با اشاره به تفاوت طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» و «فاصله‌گذاری هوشمند» گفت: در طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» به دنبال خلوت شدن خیابان‌ها، اماکن عمومی و شهرها به‌منظور کاهش تماس‌ها بودیم که این طرح مشمول خانه‌ها، ادارات و ... نیز می‌شود اما در مورد طرح «فاصله‌گذاری هوشمند» بحث‌های مختلفی مطرح است که با استفاده از ظرفیت‌های کشور به دنبال شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا و رصد کردن مسیر تردد آنها هستیم.
مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: تا زمانی که مجوزهای لازم برای اجرای این طرح از سوی نهادهای نظارتی صادر نشود، هیچ ارگانی حق اجرایی کردن آن را ندارد.
شفیعی یادآور شد: پول را نمی‌توان از اقتصاد هیچ جامعه‌ای حذف کرد اما در راستای کاهش انتقال ویروس کرونا از طریق پول، مقرر شد بانک‌ها زیرساخت‌هایی برای به حداقل رساندن جابه‌جایی پول‌ در شعب و خودپردازها فراهم کنند ضمن آنکه انتظار می‌رود مردم نیز مسایل بهداشتی را رعایت کرده و از رد و بدل کردن اسکناس در معاملات خود جداً پرهیز کنند.

 

343.7547