دوشنبه 16 تیر 1399
  • جامعه
  • شماره خبر: 9609097
  • 3 تیر 1399
  • 15:27
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
80 درصد معتادان بهبودیافته به اعتیاد برمی گردند

نگهداری افراد در مراکز ماده 16 باید حداقل دو سال باشد

80 درصد معتادان بهبودیافته به اعتیاد برمی گردند

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: از آنجایی که مدت نگهداری معتادان بهبودیافته در کمپ‌های ماده 16 کم است، این طرح در حال حاضر به خوبی اجرا نمی‌شود و 80 درصد این افراد دوباره به چرخه‌ی اعتیاد بازمی‌گردند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، محمدرضا انارکی‌محمدی، سوم تیرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به روز جهانی مبارزه با مواد مخدر افزود: درخصوص جمع‌آوری معتادان متجاهر با مشکلاتی در نگهداری این افراد روبه‌رو هستیم؛ در سال گذشته یک مرکز ماده ۱۶ برای جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر راه‌اندازی شد، ضمن آنکه مرکز ماده ۱۶ زنان نیز توسط بهزیستی استان دایر شده است.

وی با اشاره به جمع‌آوری معتادان متجاهر در استان کرمان از هفته‌ی آینده، افزود: طبق قانون، معتادان متجاهر پس از جمع‌آوری از یک تا سه ماه می‌توانند در مراکز ماده ۱۶ نگهداری شوند که براساس دستور مقام قضایی می‌توان سه ماه دیگر نیز به ماندن آنها در این کمپ اضافه کرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان ادامه داد: ما معتقدیم سه و حتی شش ماه، زمان کافی برای ترک اعتیاد و ارائه‌ی آموزش‌های لازم برای این افراد نیست.

انارکی‌محمدی با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر به دنبال اصلاح این قانون است، افزود: میزان نگهداری این افراد باید به دو سال افزایش پیدا کند تا در این دو سال هم چرخه‌ی درمان کامل شود و هم بتوان اقدامات موثری را برای اشتغال این افراد انجام داد، به این ترتیب کمتر شاهد بازگشت این افراد به اعتیاد خواهیم بود.

وی بیان کرد: یکی از مواردی که تاکنون در بحث مبارزه با مواد مخدر از آن غفلت شده بود، موضوع پیشگیری است و از همین رو ستاد مبارزه با مواد مخدر اولویت اصلی خود را پیشگیری قرار داده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان خاطرنشان کرد: طرح «یاری‌گران زندگی» که از سال گذشته با انعقاد تفاهمنامه میان وزارت کشور و وزارت آموزش و پرورش اجرایی شد، به دنبال ارائه‌ی آموزش‌های مهارتی برای زندگی آینده خواهد بود تا بتواند نوجوانان و جوانان را در مقابل آسیب‌های مختلف اجتماعی از جمله بحث مواد مخدر مصون سازد.

انارکی‌محمدی با اشاره به اینکه این طرح در ۲۰ درصد مدارس سطح استان تا پایان سال گذشته اجرایی شده، افزود: با تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا، اجرای این طرح و ارائه‌ی آموزش‌های لازم در سامانه‌ی «شاد» برای دانش‌آموزان تشریح شد.

وی خاطرنشان کرد: انواع مواد مخدر در دنیا از ۶۶ مورد در سال ۲۰۰۹ هم‌اکنون به ۸۰۳ نوع ماده‌ی مخدر افزایش پیدا کرده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان ادامه داد: برخی از این مواد مخدر هنوز شناخته شده نیست اما در مجموع اکثریت آنها صنعتی هستند که اثرات مخرب فراوانی دارند.

 

15.624