سه شنبه 28 فروردین 1403
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9610461
  • 25 اردیبهشت 1402
  • 16:00
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
با پیشنهاد شهرداری درخصوص تعیین‌تکلیف اراضی «الله‌آباد» موافقت شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان؛

با پیشنهاد شهرداری درخصوص تعیین‌تکلیف اراضی «الله‌آباد» موافقت شد

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، امروز بیست‌وپنجم اردیبهشت‌ماه با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرنا، محمد امینی‌زاده، منشی شورا در ابتدای این نشست به درخواست شهرداری که در کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا مطرح شده، اشاره کرد و گفت: در نامۀ شهرداری کرمان آمده است: با عنایت به تبصره ذیل ماده ۵۴ قانون شهرداری‌ها و با توجه به گستردگی و حجم کارهای در دست اقدام به‌منظور تسریع در انجام امور خدماتی شهرداری موافقت شود همچون روال گذشته، اختیار و تشخیص درخصوص هزینه‌های هر معاونت به معاون مربوطه یا سرپرست معاونت داده شود.

این درخواست با ۹ رأی موافق تصویب شد.

در بخش دیگری از این نشست، سعید شعرباف، شهردار کرمان درخصوص موضوع قدرالسهم، با بیان اینکه معابر طرح تفصیلی را باید حتماً بپذیریم، افزود: باید ببینیم اختلاف بر سر معابر داخلی است یا معابری که به هر دلیلی در این زمینه لازم است اجرا شود؛ اگر ضوابط شهرسازی ابلاغ می‌کند که حداقل پنج متر لازم است، این میزان معابری را که ضوابط تحمیل می‌کند، باید بپذیریم. این منطقی که از گذشته وجود داشته که فقط معابر طرح تفصیلی را می‌پذیریم و غیر آن را نمی‌پذیریم، اشکال دارد و باید تصحیح شود.

در ادامۀ این نشست، امینی‌زاده با اشاره به اینکه شهرداری مکلف شده پیشنهاداتی درخصوص تعیین‌تکلیف اراضی محدودۀ شهرک «شهید همت» (صنعتی)، ارائه دهد، خاطرنشان کرد: پیشنهادهای شهرداری در کمیسیون حقوقی مطرح شد به این شرح که برای آن دسته از افرادی که با شهرداری در شهرک صنعتی قرارداد اجاره دارند و به تعهدات خود درخصوص استفادۀ صنعتی عمل کرده‌اند و تاکنون زمین در تصرف خودشان بوده، علاوه بر دریافت اجارۀ معوق، قیمت زمین به قیمت کارشناسی محاسبه و به‌صورت نقد اما با کاهش ۲۰ درصد و با اقساط شش‌ماهه بدون کارمزد دریافت شود. 

وی ادامه داد: در مورد آن دسته از افرادی که قرارداد اجاره با شهرداری داشته‌اند، اما آن را به اشخاص ثالث واگذار کرده‌اند، قیمت کارشناسی روز به‌صورت نقدی و با کاهش ۱۰ درصدی به اضافۀ اجاره معوق، از آنها دریافت شود. 

رییس کمیسیون حقوقی شورا افزود: در پیشنهاد شهرداری آمده است که برای آن دسته از متصرفان اراضی شهرداری که آثار تصرف‌شان مربوط به قبل از سال ۱۳۹۶ بوده و دارای امتیازات آب و برق و گاز باشند، با ۱۰ درصد کاهش نسبت به قیمت کارشناسی روز به‌صورت نقد دریافت شود و تنظیم و تحویل صورت‌جلسه واگذاری پس از تسویۀ کامل با شهرداری صورت گیرد. 

امینی‌زاده یادآور شد: پیشنهادهای شهرداری درخصوص تعیین‌تکلیف اراضی محدودۀ شهرک صنعتی، به مدت دوسال تا پایان سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده و در کمیسیون با پیشنهادهای شهرداری موافقت شد.

شهردار کرمان نیز در این خصوص بیان کرد: مجموعه‌های مردمی، داده‌های مربوط به شهرک «شهید همت» (صنعتی) و «الله‌آباد» غیر از محدودۀ «چهارده‌معصوم(ع)» شامل اطلاعات مربوط به فرد متصرف و تاریخ تصرف را به‌طور دقیق دارند؛ اما این عددهای ۱۰ درصد و ۱۵ درصد معلوم نیست اتفاقی را رقم بزند؛ تقسیط شش‌ماهه برای افراد این مناطق فایده‌ای ندارد.

شعرباف افزود: پیشنهاد می‌کنم از نمایندگان و فعالان این محدوده‌ها یک‌بار در جلسۀ شورا دعوت و با هم‌فکری آنها تصمیم‌گیری شود.

منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر نیز خاطرنشان کرد: اقساط طولانی‌مدت حداقل پنج‌ساله لازم است تا این افراد ترغیب شوند.

شهردار کرمان یادآور شد: الآن مصوبۀ واگذاری به قیمت کارشناسی را داریم که به افراد متصرف بالای پنج‌سال، هم خدمات آب و برق و گاز سه‌ساله بدهیم و هم به قیمت کارشناسی و فارغ از مزایده به خودشان واگذار کنیم.

شعرباف افزود: اما واقعیت این است که کسی مراجعه نکرده؛ چون نمی‌توانند بخرند. 

ایرانمنش بیان کرد: مخالفت من با این پیشنهادها از این لحاظ است که به کمیسیون برگردد و تخفیفات بیشتری بدهیم تا استقبال شود.

درنهایت با پیشنهادهای شهرداری موافقت نشد و این موضوع به کمیسیون برگشت داده شد.

سپس، امینی‌زاده بیان کرد: پیشنهاد شهرداری درخصوص تعیین‌تکلیف اراضی پلاک ۲۹۷۵ در محدودۀ «الله‌آباد» در قالب چهار بند مطرح شده و پیشنهادها به مدت دوسال تا پایان سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده درحالی‌که قبلاً شش‌ماهه تا یک‌ساله بود. 

وی ادامه داد: در مورد املاکی که خارج از محدودۀ طرح تفصیلی شهر کرمان و خارج از طرح هادی روستای «الله‌آباد» است، مقرر شده تا زمان تعیین طرح، واگذاری صورت نپذیرد؛ همچنین املاکی که از سال ۱۳۹۵ به بعد در آنها تصرفات غیرقانونی صورت پذیرفته، شهرداری ازطریق مراجع قانونی پیگیری رفع تصرف اراضی باشد. 

رییس کمیسیون حقوقی شورا افزود: املاک بلامعارض که سابقۀ تصرف آنها مربوط به قبل از سال ۱۳۹۱ همزمان با تاریخ سند مالکیت شهرداری باشد و داخل طرح تفصیلی شهر کرمان و طرح هادی روستای «الله‌آباد» قرار داشته باشد، به قیمت کارشناسی روز و با اقساط ۲۴ ماهه بدون اخذ کارمزد به متقاضیان واگذار شود.

امینی‌زاده بیان کرد: املاک بلامعارض که سابقۀ تصرف آنها با بررسی نقشۀ هوایی مربوط به سال ۱۳۹۱ تا قبل از سال ۱۳۹۵ بوده و کاربری آنها مشخص است، توسط شهرداری یا دهیاری با قیمت کارشناسی روز و با اقساط ۱۸ ماهه بدون اخذ کارمزد به متقاضیان واگذار شود.

وی افزود: در مورد املاک بلامعارض واقع در مرز سند پلاک‌های متعلق به شهرداری که بخشی از تصرفات این املاک با سند شهرداری تداخل دارد، میزان تداخل به قیمت کارشناسی روز و با اقساط ۱۲ ماهه و بدون اخذ کارمزد به متقاضیان واگذار شود. 

درنهایت پیشنهاد شهرداری درخصوص تعیین‌تکلیف اراضی پلاک ۲۹۷۵ در محدودۀ «الله‌آباد» با ۹ رأی موافق به تصویب رسید.

0