چهارشنبه 2 خرداد 1403
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9611525
  • 22 اردیبهشت 1403
  • 16:37
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
بهسازی بیش از 20 بوستان شهر کرمان با اجرای پروژۀ «بوستان‌ها گلستان می‌شود»

شهردار کرمان خبر داد:

بهسازی بیش از 20 بوستان شهر کرمان با اجرای پروژۀ «بوستان‌ها گلستان می‌شود»

شهردار کرمان گفت: بیش از 20 بوستان سطح شهر کرمان در فاز نخست پروژۀ ساماندهی بوستان‌های موجود، با شعار «بوستان‌ها گلستان می‌شود»، بهسازی و ساماندهی خواهد شد.

به گزارش کرنا، محسن تویسرکانی، در جلسه‌ای که بیست‌ودوم اردیبهشت‌ماه، به‌منظور هماهنگی و برنامه‌ریزی درخصوص ساماندهی بوستان‌های موجود در سطح شهر با شعار «بوستان‌ها گلستان می‌شود» و با حضور شهرداران مناطق پنج‌گانه، معاون خدمات‌شهری، معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی، معاون مالی و اقتصادی و معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار و مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، برگزار شد، افزود: در فاز نخست پروژۀ ساماندهی بوستان‌های موجود با شعار «بوستان‌ها گلستان می‌شود»، بیش از ۲۰ بوستان پیش‌بینی شده و در این جلسه درخصوص میزان بودجۀ موردنیاز هر بوستان و نحوۀ اجرا صحبت خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت بهسازی پارک‌های با قدمت زیاد ازجمله «باغ‌ملی»، «شهید نشاط»، «شهید مطهری»، پارک جنگلی «شهید باهنر» و «مادر» خاطرنشان کرد: بهسازی پارک «شهید مطهری» نیاز به فازبندی دارد و ساماندهی پارک «شهید نشاط» هم باید طراحی شود.

شهردار کرمان، تأکید کرد: در طراحی و اجرای پروژۀ بهسازی بوستان‌ها، باید مناسب‌سازی بوستان‌ها برای تردد افراد دارای معلولیت، لحاظ شود.

تویسرکانی، با اشاره به اینکه در فاز نخست پروژۀ بهسازی بوستان‌ها، بهسازی بیش از ۲۰ بوستان در دستور کار است، افزود: در فاز بعدی، این طرح در سایر بوستان‌ها نیز برای رفع نواقص و بهسازی بوستان‌ها اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: ظرف دو روز آینده، یک نفر به‌عنوان «مدیر پروژه بهسازی بوستان‌های شهر کرمان» معرفی خواهد شد. 

در ادامه، یدالله علیزاده، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، نیز یادآور شد: استاندارد سرانۀ فضای سبز شهری براساس جمعیت و مساحت شهر کرمان، ۱۵ متر است و در حال حاضر، سرانۀ فضای سبز شهر کرمان به میزان استاندارد رسیده و درواقع احداث فضای سبز و پارک جدید، ضرورت ندارد. 

معاون خدمات‌شهری شهردار کرمان هم با بیان اینکه بهسازی بوستان‌های شهر باید به‌گونه‌ای باشد که دست مناطق در تصمیم‌گیری و اقدام باز باشد، افزود: با این وجود، بهسازی برخی بوستان‌ها ضروری است و کارهای متفاوتی باید در آنها انجام شود، برای مثال، بوستان «شهید مطهری» با توجه به تأکید شهردار محترم، نیاز به بازسازی اساسی دارد.

محمود ایرانمنش، خاطرنشان کرد: حوزه معاونت خدمات‌شهری و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، هر اقدامی در راستای این پروژه لازم باشد انجام خواهد داد.

سپس، حسین سعید، سرپرست شهرداری منطقه یک کرمان، با اشاره به شناسایی هفت بوستان که نیاز به بهسازی دارد، شامل بوستان‌های «فرح‌رو»، «فیروزآباد»، «وزیری‌نسب»، «نماز»، «باستانی پاریزی»، «ولایت» و «بهشت»، خاطرنشان کرد: برای بهسازی چهار بوستان بودجه پیش‌بینی شده و بقیه را توسط پیمانکار انجام خواهیم داد. 

علی رحیمی‌راد، شهردار منطقه دو کرمان هم با اشاره به اینکه برای بهسازی ۱۲ بوستان در سطح منطقه دو، بودجه دیده شده است، افزود: بهسازی بوستان «مادر» نیاز به بودجه ‌و طراحی جداگانه دارد و لازم است اقداماتی ازجمله اصلاح و راه‌اندازی مجدد آب‌نمای موزیکال و اصلاح روشنایی و جداول در این پارک انجام شود.

محمدرضا یحیی‌زاده، معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان هم درخصوص بهسازی بوستان «مادر»، خاطرنشان کرد: سرویس‌های بهداشتی این بوستان در حال بهسازی است و در زمینۀ بهسازی بوستان، اجرای آسفالت رنگی در مسیرهای پیاده بوستان «مادر» را هم در برنامه داریم. 

سیدمرتضی حسینی، شهردار منطقه سه کرمان هم بیان کرد: در منطقه سه شهری، بهسازی بوستان‌های «شهید نشاط»، «شهید مطهری»، پارک جنگلی «شهید باهنر» و بوستان «هدایت» در خیابان «مصطفی خمینی»، در اولویت است.

علی بهرامی، شهردار منطقه چهار کرمان بیان کرد: در حال حاضر، برای بهسازی سه بوستان «شهید ایرانمنش»، «نسترن» و «زمزم»، بودجه داریم؛ اما بوستان «عصای سفید»، پارک «سرآسیاب» و بوستان واقع در بلوار «۲۲ بهمن»، هم نیاز به بهسازی دارد. 

مرضیه شاحیدری‌پور، شهردار منطقه پنج کرمان نیز خاطرنشان کرد: برای بهسازی بوستان‌های«طالقانی» و «برزو آمیغی» بودجه در نظر گرفته شده و بهسازی بوستان «باغ‌ملی» نیاز به طراحی دارد و باید توسط پیمانکار انجام شود.

لازم به ذکر است؛ در این جلسه، بوستان‌های «شهید نشاط»، «باغ‌ملی»، «شهید مطهری»، پارک جنگلی «شهید باهنر»، «مادر»، «هدایت»، «طالقانی»، «برزو آمیغی»، «نظام مهندسی»، «ایرانیان»، «شهید مرتضوی»، «استانداری»، «رادیو»، «مهدی(عج)»، «طباطبایی»، «لادن»، «فرهنگیان»، «نماز»، «فرح‌رو»، «ولایت»، «سرآسیاب»، پارک بلوار «۲۲ بهمن»، «نسترن»، «زمزم»، «عصای سفید» و «شهید ایرانمنش»، برای بهسازی و ساماندهی در فاز نخست پروژۀ بهسازی بوستان‌های موجود با شعار «بوستان‌ها گلستان می‌شود»، انتخاب شد.

همچنین مقرر شد همزمان با ولادت امام رضا(ع) و برگزاری جشن‌هایی به این مناسبت، عملیات بهسازی بوستان‌ها در مناطق پنج‌گانۀ شهر کرمان، آغاز شود و اجرای این پروژه ازطریق تابلوها و بیلبوردهای سطح شهر، به شهروندان اطلاع‌رسانی شود.

15.6046